Історія закладу

Ужгородське державне музичне училище імені Д.Є.Задора, а нині Ужгородський музичний фаховий коледж імені Д.є. Задора, створено після приєднання Закарпаття до України. Першим його директором був засновник професійної музичної культури краю, видатний піаніст, педагог і фольклорист, диригент і органіст, музикознавець і публіцист – Дезидерій Євгенович Зáдор. У 1991 році училищу було присвоєно його ім’я.

Після Дезидерія Задора директорами училища були В.П.Хоменко (1949-1952 рр.), С.Ф.Грдлічка (1953-1957 рр.), Л.Ф.Клєпіков (1957-1965 рр.), Й.Й. Базел (1965-1972 рр.), В.М.Гайдук (1972-1983 рр.), В.М. Білей (1983-2000 рр.). З 2000 року училище очолює заслужений працівник культури України, відмінник освіти України, дипломант Міжнародного конкурсу С.Н.Стегней.

Фундаторами закладу стали вихованці Віденської, Празької консерваторій, Угорської Королівської музичної академії, Санкт-Петербурзької, Свердловської та Київської консерваторій: Д.Є.Задор, С.А.Хосроєва, З.Є.Лендєл, К.Й.Воска, Й.Я.Гергей, А.Є.Задор, П.А.Милославська, В.К.Ромішовська, В.Л.Волинський, П.П.Милославський, С.Б.Факторович, Л.Ф.Клєпіков, В.Л.Гошовський, П.М.Нефьодов, що забезпечило високий рівень музичної освіти.

У 1946-1947 роках було засновано усі виконавські відділи, а у 1960 році – музично-теоретичний. На початку 1950-х років створено основні студентські колективи: хор, симфонічний і духовий оркестри, оркестр народних інструментів та ансамбль скрипалів.

Яскравим явищем перших років роботи закладу була активна концертна діяльність викладачів, адже в музичному училищі працювали кращі виконавці Закарпаття. Щонеділі вони давали концерти сольної та камерно-ансамблевої класичної музики, котрі отримали назву «матіне» (грають майстри). У кінці 1950-х років викладачі створили «Клуб любителів муз», який об’єднав не лише окремих виконавців та камерні ансамблі, але й викладацькі колективи: камерний оркестр, камерний хор та оркестр народних інструментів. Демонструючи високий виконавський рівень, вони активізували інтерес до професійної музики, виявляли захоплення цим мистецтвом і надихали студентів на творчу роботу. Всі концерти відбувалися у формі концертів-лекцій, виконували важливу просвітницьку функцію.

Випускники музичного училища успішно вступали на навчання у консерваторії Ленінграда, Москви, Києва, Львова, Саратова, Одеси.

В 1960-1970-х роках заклад поступово розширювався. Збільшився викладацький контингент, зріс набір студентів, відкрилися вечірній і заочний відділи.

Із заснуванням Республіканських конкурсів між музичними училищами України вихованці Ужгородського музичного училища почали брати в них участь. Серед перших учасників – окремі виконавці Л.Мелеш, А.Ротенштайн, Н.Шайджина, ансамбль віолончелістів, оркестр народних інструментів, ансамбль скрипалів, симфонічний оркестр.

З 1990-х років студентські колективи та окремі виконавці училища приймають участь у міжнародних конкурсах та фестивалях, де стають володарями Гран-прі, лауреатами І, ІІ та ІІІ ступенів.

З 2000 року студенти відділу теорії музики беруть участь у Всеукраїнських та Міжнародних конференціях, їх роботи публікуються у всеукраїнських виданнях. Студенти з факультативу композиції здобувають перемоги в конкурсах композиторів.

Ужгородський музичний фаховий коледж імені Д.Є.Задора – це справжня кузня музичних кадрів. За 75 років роботи заклад закінчило понад 6 тисяч студентів. Переважна їх більшість стала музикантами-педагогами, артистами та концертмейстерами оркестрів, солістами та композиторами. Випускники коледжу працюють у провідних творчих колективах та навчальних закладах України та за її межами.

Коледж продовжує кращі традиції музичної історії, студенти та викладачі є активними учасниками різноманітних заходів, які проводяться на районному, обласному, всеукраїнському та міжнародному рівні. Ведуть активну музично-просвітницьку діяльність для громадськості, залучаються до участі у різноманітних акціях в області та за її межами. З моменту створення цей заклад перетворився на методичний центр роботи дитячих музичних шкіл, дитячих шкіл мистецтв, а нині мистецьких шкіл Закарпатської області.