25-а річниця творчої діяльності академічного камерного хору «Cantus»

   09 грудня  2017 року в атріумі Закарпатської ОДА відбувся концерт академічного камерного хору «Cantus» із нагоди 25-ї річниці творчої діяльності колективу.

  Провідною для колективу є духовна музика, тож особливою родзинкою святкового концерту на честь 25-ліття колективу було спільне разом зі солістами, а також інструментальним ансамблем «A Cappella Leopolis» зі Львова виконання фрагментів «Різдвяної ораторії» Й.С. Баха. Зо словами художнього керівника та диригента хору «Cantus» Еміла Сокача, це один із кращих творів відомого композитора, а для всього колективу підготовка цієї частини виступу була особливо важливою.

  На офіційній частині концерту прозвучали найкращі вітання з нагоди ювілею від керівництва міста й області. Зокрема заступник голови ОДА Олександр Петік нагородив знаком «За заслуги перед Закарпаттям» директора колективу Станіслава Сокача.

  Приємно відзначити, що багато учасників камерного хору «Кантус» є випускниками Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є. Задора, серед них:

  Глеба Світлана, Козачук Наталія, Щербата Оксана, Рівіс Рика, Гайдук Олеся, Швайгер Неля, Арпа Ноемі, Дьордяй Вікторія, Гряділь Лідія, Гаджега Людмила, Тромпак Анна, Данко (Кривська) Сніжана, Довбака Наталія, Шіпош Василь, Роман Сергій, Тазінгер Андрій, Халус Іштван, Карманов Валерій, Сакс Олександр, Трачук Орест, Сокач Станіслав, Сокач Еміл.

  Також у святковому концерті взяли участь викладач циклової комісії  «Фортепіано» Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є. Задора Савченко Наталія (акомпанемент) та студент ІІ курсу спеціалізації  «Оркестрові струнні інструменти» Сокач Петер (віолончель).

З історії «Кантуса»

   Камерний хор «Кантус», який є лауреатом міжнародних конкурсів, учасником хорових фестивалів та форумів за кордоном – в Угорщині, Італії, Австрії, Швейцарії, Франції, Німеччині, Великобританії тощо – відіграє значну роль у розвитку культури краю. Репертуар різноманітний: духовна музика, музика Ренесансу, українські народні пісні, твори українських композиторів, колядки, джазові композиції та інші. Насамперед серед акцентів – сучасна музика.

   Назва колективу не випадкова. Слово «Cаntus» у перекладі з латинської означає «пісня, спів». До того ж, не обійшлося без символізму: перший склад хору дав таку назву з перших літер імен чи прізвищ учасників, де, зокрема, й «С» – Сокач.

   Тож про творчий шлях та плани розповідає художній керівник і диригент камерного хору «Кантус» Еміл Сокач – людина, яка заклала творчий фундамент колективу й уже понад чверть сторіччя скеровує вектор його діяльності.

 «Я не вибирав професію – професія вибрала мене»

   Творчий шлях Еміла Сокача розпочався з того, що він народився в музичній родині. Батько теж був хоровим диригентом, тож сини перейняли музичну «спадщину».

  «Серед дітей я був найстаршим. Вплив сім’ї мав велике значення, тому що ми жили серед відповідного оточення: музикантів, концертів, співів. Тож усе склалося само собою: закінчив музичну школу, потім Ужгородське державне музичне училище імені Д.Є. Задора (хоровий відділ). Крім навчання, багато практикувався – батько залучав мене до роботи зі своїми колективами. Я не можу сказати, що це я вибирав професію, – все йшло природно. Тому це радше професія вибрала мене», - розповідає музикант.

  Вищу музичну освіту Еміл Сокач здобував у Київській державній консерваторії імені Чайковського. Саме там і познайомився з відомим закарпатським музикантом Михайлом Кречком, котрий став справжнім учителем як за фахом, так і в житті.

  «Саме в той період, під час навчання, я усвідомив, чим займаюся. Уже на ІІІ-му курсі я зрозумів, що це – моє. Після закінчення консерваторії мав певні плани лишитися в Києві, але завадила армія. Коли повернувся додому, почав працювати викладачем в Ужгородському музичному училищі імені Задора» (сьогодні Ужгородський музичний коледж імені Д.Є. Задора),- пригадує пан Еміл.

Шлях колективу. Становлення

  Однак мрією музиканта завжди було не власне викладання, а творчість у практиці – робота з хором. Повернувшись до Ужгорода, Еміл Сокач поділився з друзями цією ідеєю, і незабаром музиканти почали збиратися на репетиції. Тоді колектив був невеликим, проте склад із кількох осіб не завадив професійному становленню. У багатьох музикантів паралельно тривала й викладацька робота. То був 1985 рік.

   У цей період серйозним поштовхом розвитку творчого задуму «Кантуса» стало те, що саме того року Михайло Кречко відзначав свій 60-річний ювілей. Він ніколи не розривав із Закарпаттям зв’язків, зокрема й коли жив у Києві. Його діяльність була свіжим диханням у радянський час, потім – у період Перебудови. За словами Еміла Сокача, він повернув народну пісню на сцену. Сам народився серед пісень і зробив революцію в тому, що почав у колективі співати народні пісні так, як вони звучать у народі. Колективи області готувалися до ювілейного концерту, готувався і «Кантус».

   «Я теж вирішив зібрати хор. Це було для нас поштовхом. Я зібрав людей на таку своєрідну одноразову акцію. У грудні у філармонії відбувся цей ювілейний концерт, на якому ми вперше виступили – заспівали дві обробки пісень Кречка, ще якусь класичну композицію. Це свого роду було нашим дебютом, де ми заявили про себе на сцені. Але то був такий, швидше, псевдовступ. Після цього знову залишилася горстка людей. Збиралися де-небудь, аби провести репетиції. Тоді ми вирішили створити ансамбль старовинної музики (ансамбль – бо невеликий, а старовинної – бо хотілося поспівати щось таке, яке тут не співають. Це був 1886 рік», - ділиться спогадами Еміл Сокач.

  Ансамбль старовинної музики офіційно про себе заявив того ж року на Дні вчителя. Власне, виступ на професійному святі у Будинку вчителя колектив узяв за основу міцного старту, і ця мить для музикантів майбутнього «Кантуса» стала своєрідним днем народження. Перші роки, які були творчим пошуком, заклали фундамент невтомної діяльності. А минулого року восени колектив відзначив 30-річчя.

Міжнародне визнання і старт професійної кар’єри

   Важливим етапом у творчості «Кантуса» була участь у міжнародному конкурсі хорової музики імені Б. Бартока у місті Дебрецені (Угорщина) 1990 року.

  «Ми подали документи, але, за умовами конкурсу, участь мали брати тільки камерні хори, а не ансамблі. Потрібно було добрати ще людей, аби кількість підходила для камерного хору (до 20 осіб). Залучив друзів із Києва, студентів-випускників. Несподівано для себе на цьому конкурсі ми стали лауреатами. То був дуже важливий момент, адже до того про нас не знали навіть в Україні, а тут зібралося представництво з цілого світу», - розповідає Еміл Сокач.

   Після цього хорового конкурсу, який входить в сімку кращих у Європі, «Кантусу» почала приходити інформація про подібні заходи з різних країн: Ірландії, Італії, Франції, Болгарії, Хорватії тощо.

   Далі ми поїхали на чемпіонат світу – дуже престижний хоровий конкурс в Італії. То був 1991 рік. Ми автобусом «Ікарусом» відправилися в далеку дорогу і не знали, що через декілька годин у Союзі стався путч. На цих хорових змаганнях посіли четверту позицію. Однак важливим було й те, що ми були першим колективом з України, який брав участь у тому міжнародному конкурсі.

  1992 року вийшло розпорядження голови виконкому Закарпатської обласної ради Михайла Країла про створення професійного камерного хору «Кантус». Це був старт професійної кар’єри колективу. І хоча початок діяльності мав свої труднощі (нестача кадрів, приміщення), це не завадило «Кантусу» посісти вагоме місце у високій культурі як на Закарпатті, так і за його межами. 1999 року вперше «Кантус» поїхав у концертне турне в Швейцарію, співпраця триває й досі.

Посилання на інтерв'ю з Е.Сокачем:

http://www.m-r.co.ua/mr/mr.nsf/0/FD96C225A1D3F01EC225819900731183?OpenDocument