«Майстриня історичного жанру» (до 130-ї річниці з дня народження української письменниці Наталени Королевої)

   Історія України взагалі та історія української культури зокрема повна заворожливих біографій непересічних особистостей. Деякі вражають драматизмом і динамікою особистих доль, в інших випадках зачаровує дивовижна складність життєвих шляхів, які привели цих людей в український контекст. Останнім часом зріс інтерес до історичного минулого, заповнюються прогалини в історії української літератури і в літературний процес повертаються письменники, які з різних причин жили й працювали поза межами України. Ім’я Наталени Королевої також викликає пильну зацікавленість. Вона не належить до української еміграції. Не українка за походженням і освітою, вона прийшла в українську літературу, випробувавши свої сили в літературі французькій.

   У житті Наталени Королевої – письменниці іспанського-польсько-українсько-литовського походження – подій умістилося стільки, що цілком вистачило б на десяток багатих біографій або на сотню звичайних. За своє захоплююче й тривожне життя Наталена Королева встигла побути і доктором археології, і художницею, і письменницею, і актрисою, і оперною співачкою.

   У літературі писала на теми, які досконало знала з професійної діяльності, зокрема про Стародавній Єгипет, маловідомі події Римської історії, легенди Київської Русі, європейське середньовіччя. В українську літературу привнесла Наталена щось нове – глибинне знання історії, не завченої з книжок, а привнесеної з родинної традиції, історії, дійсно пережитої її предками. Неквапливий асоціативний плин її прози, насичений на зразок мавританських оповідей містичним відчуттям життя як легенди, має непідробну аристократичність тону, засновану на виплеканому віками кодексі честі й етикету.

   Саме ці аспекти закцентувала літературно-музична замальовка «Майстриня історичного жанру» для студентів Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є. Задора 3 квітня, яка відкрила ще одне ім’я українського літературного простору, а використані відеоматеріали (дослідження з біографії, творчого доробку, буктрейлер її романів) доповнили образ письменниці Наталени Королевої.