ПРО ПЕРШУ КОНФЕРЕНЦІЮ ДОСЛІДНИКІВ НАРОДНОЇ МУЗИКИ У М. ЛЬВОВІ

   1 грудня  2018 року у Львівській національній музичній академії імені М.Лисенка відбулася значна подія – перший молодіжний науковий форум, присвячений вивченню народної музики. Вперше у Львові зібралися студенти-теоретики з різних навчальних закладів України, а також Республіки Білорусь.

   Географія учасників Конференції включила Вінницю, Запоріжжя, Дніпро, Київ, Львів, Рівне, Тернопіль, Хмельницький, Ужгород та Мінськ. Спектр навчальних закладів був широким: від музичних коледжів і музичних училищ – до інститутів, університетів та музичних академій. Загальна кількість учасників охопила понад 20 студентів.

   Конференція була проведена на найвищому рівні. В її організації брали участь ректор академії – професор і народний артист України І.Пилатюк, проректор з наукової роботи – професор В.Камінський, професор і доценти Кафедри музичної фольклористики: доктор мистецтвознавства І.Довгалюк,  кандидати мистецтвознавства Ю.Рибак, Л.Добрянська, Л.Лукашенко, В.Коваль; наукові співробітники Проблемної науково-дослідної лабораторії музичної етнології ЛНМА ім. М. Лисенка І.Федун та ін.. Сам форум проходив в залі засідань вченої ради музичної академії, де, зазвичай, відбуваються захисти кандидатських досліджень, значимі міжнародні конференції та інші важливі наукові заходи Львівської національної музичної академії ім. М.Лисенка.  Надання цієї зали для студентського обміну найновітнішими власними  дослідженнями слугувало проявом підтримки наукових починань творчої молоді.

   Ця фольклорна конференція включила кілька особливих моментів:

– по-перше, протягом  усіх трьох засідань доповіді студентів музичних академій (мистецьких інститутів та університетів) перемежовувалися з доповідями студентів  музичних коледжів та музичних училищ. [Для магістрантів та майбутніх бакалаврів  – це була  важлива апробація наукових напрацювань, а для вихованців музичних коледжів – входження в коло молодих фольклористів, де виступи студентів вишів слугували прикладом до наслідувань];

– по-друге, доповіді мали строгий 10-тихвилинний регламент і обов’язково включали розгорнуте 5-тихвилинне обговорення та дискусії. [Ці дискусії складали важливу частину виступу. В них розкривалася глибина оволодіння матеріалом, надавалися слушні поради і рекомендації];

– перед конференцією усі матеріали доповідей були опубліковані, тому дискусії були предметними;

– цікавим новаторським моментом було те, що студентські доповіді транслювалися в он-лайн режимі, що дозволяло провідним етномузикологам України, широкому колу зацікавлених осіб (батькам, рідним та друзям доповідачів) слідкувати за ходом конференції і відразу ділитися своїми враженнями в коментарях;

– перед підведенням підсумків (із залученням усіх присутніх) було проведено закрите голосування  на предмет визначення найяскравіших доповідей від вишів і музичних коледжів.

   Закарпаття на цьому значному форумі  всеукраїнського і частково міжнародного рівня представили студенти спеціалізації «Теорія музики» Комунального вищого навчального закладу «Ужгородський музичний коледж імені Д. Є.Задора» Закарпатської обласної ради. Попередню заявку надіслали Лучан Станіслав (ІІІ курс) з темою «Талановиті виконавці закарпатських народних пісень у телепередачах Віри Кобулей», Кромпотич Євгенія (ІІІ курс) з темою «Особливості сценарію гуцульського весілля у смт Ясіня» (на матеріалах студентської експедиції) та Цібере Анастасія  з темою «Порівняльний аналіз гоєкань та копаньовських пісень» (науковий керівник усіх робіт – автор даних рядків).

   Подані  наукові матеріали  були опубліковані у Львові в збірнику «Перша конференція молодих дослідників народної музики». Нажаль, через хворобу Лучан С. не поїхав до Львову. Та решта  студентів Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є.Задора доклали усіх зусиль, щоби якісно продемонструвати  результати кропіткої попередньої роботи. Їх виступи виділилися яскравими темами, високим фаховим рівнем, логічним викладом матеріалу та блискучим ведення дискусій. 

   За підсумками голосувань та рішенням Оргкомітету  конференції вихованка нашого закладу Кромпотич Євгенія була визнана найкращою доповідачкою серед представників музичних коледжів та музичних училищ України (відзначена дипломом), а Цібере Анастасія  увійшла в десятку  кращих учасників молодіжного наукового форуму (нагороджена грамотою).

   Цікавий коментар до відео-транслянції виступу Є.Кромпотич написала завідувач Проблемної науково-дослідної лабораторії (ПНДЛ) з вивчення народної творчості Національної музичної академії України ім. П.Чайковського, один із провідних етномузикологів України   кандидат мистецтвознавства Ірина Клименко: «Чудова доповідь і видно, що дівчина живо інтересується темою. Варто зразу запланувати кандидатську дисертацію».

   Ось такий рівень демонструють студенти Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є.Задора, утверджуючи професіоналізм  свого навчального  закладу на всеукраїнському рівні.

   Побажаємо їм подальших творчих успіхів  і задоволення від праці на благородній ниві пізнання своїх національних витоків!

Віра Мадяр-Новак – викладач-методист
циклової комісії "Теорія музики"
заслужений діяч мистецтв України,
лауреат премій імені Д.Є.Задора