Літературна замальовка «Піднесена і земна, або Маловідома Ольга Кобилянська» (до 155-ї річниці з дня народження української письменниці, громадської діячки)

   Ольга Кобилянська – цікава постать в історії української літератури, недостатньо досліджена і популяризована навіть на початку ХХІ століття. І дарма, адже саме ця письменниця свого часу стала світочем для нових поколінь національного відродження початку ХХ століття, особливо жінок, які стали плече в плече з чоловіками в боротьбі за омріяну державність.

   Письменниця і справді надихає власним прикладом. Так тендітна дівчина, закута в стереотип тогочасних «трьох К» (кухня, дитина, церква), яка здобула лише чотирикласну освіту, поставила за мету самостійною працею над собою здобути те, про що мріяти (з огляду на фінансовий бік справи) не доводилось –і захоплено студіювала не тільки основи, а й зачитувалася творами з соціології, політології та філософськими трактатами. Шукала себе в музиці (грала на фортепіано, цитрі, дримбі), непогано малювала і грала в театрі; хотіла навіть стати професійною актрисою, але віддала перевагу літературі.

   Була людиною з європейським мисленням, її хвилювало питання емансипації – вважала його віянням часу, коли не лише проблеми особистого життя змушували жінку підняти голову і подивитися на світ по-іншому, тому й стала однією із засновниць жіночого руху на Буковині. В українській літературі Кобилянська однією з перших звернулася до відображення жінок-інтелігенток, які прагнуть вирватися з міщанського середовища. Захоплюючись ідеями філософа Фрідріха Ніцше, у творах підпорядкувала їх власному баченню жіночої долі – і Надлюдиною письменниці стає жінка, яка працює над собою і завдяки цьому розриває замкнене коло, стає «сама собі ціллю». І одночасно Ольга Кобилянська – представниця нової формації літераторів-модерністів в українській літературі, що поклала символізм в основу своєї творчості.

   І при всьому тому вона залишалася справжньою жінкою. Цікавилася новинками моди, мала вишуканий смак, інколи навіть шокувала публіку ультрамодними чорними окулярами або викличною амазонкою, яку вдягала для прогулянок верхи.

   Такою різною побачили Ольгу Кобилянську і студенти Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є. Задора, які долучилися до святкування 155-ї річниці з дня народження письменниці і громадської діячки в літературній замальовці «Піднесена і земна, або Маловідома Ольга Кобилянська», у ході якої дізналися про факти з біографії і творчості письменниці, ознайомилися з архівними фотоматеріалами й результатами сучасних досліджень творчості письменниці.