Захід-вшанування «Обличчя Розстріляного Відродження: Микола Хвильовий і рокове 13» (до 125-ї річниці з дня народження українського письменника, публіциста, громадського діяча)

   Микола Хвильовий, свого часу відомий як «людина числа 13», який розставив усі крапки над І у справі і власних політичних ідеалів, і ідеалів свого покоління гучним пострілом саме 13 травня, був не тільки талановитим публіцистом, що відстоював існування власне української літератури, не тільки «ворогом народу», твори якого знаходилися під забороною радянської влади до кінця 80-х років (і це попри імідж переконаного комуніста), не тільки автором актуального й досі гасла «Геть від Москви! Дайош психологічну Європу!».

   Це знакова, ключова особистість і для покоління інтелігенції 20-х років ХХ століття, і для сучасного нового покоління. Актуальність Хвильового не викликає сумнівів. Так, найпопулярніший письменник сучасної України, Сергій Жадан, до 125-ї річниці з дня народження Миколи Хвильового написав статтю, яка примушує задуматися, чим і справді такий цікавий цей митець: «Ювілеї не так вчать, як нагадують про невивчене. Ось, скажімо, Хвильовий з його річницями – і народження й смерті. Складний, суперечливий – його і з пароплава сучасності не скинеш, і до якогось формату вписати не так просто. Більше того – форматування Хвильового обов’язково призводить до спрощення й викривлення. А кому потрібна спрощена й викривлена література? Читачеві вона не потрібна напевно. Але повернемось до пароплава сучасності, на якому Микола Григорович має доречний і природний вигляд (хочеться сказати – на відміну від багатьох його нинішніх колег, але давайте не будемо). Адже Хвильовий і сьогодні, попри всю історичну та культурну дистанцію, лишається актуальним. Його перечитують, про нього сперечаються. Його перевидають, зрештою, що з українськими письменниками і за життя трапляється не завжди».

   І справді, постать Миколи Хвильового, як і раніше, хвилює покоління наших сучасників, перед якими стоять все ті ж проблеми, які намагався вирішити письменник: вибору як життєвих, так і політичних, соціальних, літературних переконань, їх відстоювання. І все ж не треба забувати, що за визначним громадським діячем, яким постає Микола Хвильовий, стоїть також і знаковий прозаїк свого часу, модерніст-експериментатор, що експресивними мазками створив такі глибоко символічні візії суспільства початку ХХ століття, що запах того слова вражає навіть більше саме сучасника, який відкриває для себе нові площини дійсності.

   Саме з різнобарвними гранями як постаті Миколи Хвильового, так і його літературної діяльності змогли познайомитися студенти Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є. Задора у ході заходу-вшанування «Обличчя Розстріляного Відродження: Микола Хвильовий і рокове 13». Нові дослідження, нещодавно відкриті документальні свідчення, архівні документи, глибокий аналіз літературної методи митця дозволили по-новому поглянути на постать вже знайомого письменника покоління Розстріляного Відродження, відкрити заново його творчість у сучасному ключі.