Меню розділу

   

 

  

  

Обласний музично-теоретичний методичний семінар

   Щороку викладачі циклової комісії «Теорія музики» КВНЗ «Ужгородський музичний коледж імені Д.Є.Задора» ЗОР у тісній співпраці з Методичним кабінетом початкової мистецької освіти КЗ «Обласний організаційно методичний центр культури» ЗОР проводять методичні семінари з метою професійно-орієнтаційної роботи з викладачами дисциплін музично-теоретичного циклу в мистецьких закладах області. Місце проведення постійно змінюється для активізації діяльності, обміну досвідом та підвищення педагогічної майстерності.

   Цьогорічний методичний семінар на тему: «Творчий портрет композитора романтика», відбувся 5 грудня 2019 року. Вибраний аспект теми охопив широкий спектр питань і розглядався на прикладі творчості композиторів різних національних шкіл, які вивчаються згідно програмових вимог. Обрання матеріалу за вибором викладачів, принцип розкриття загальної теми дозволили творчо спрямувати роботу. Практична користь цього заходу значною мірою залежала від фахового рівня проведеного відкритого уроку, змістовності методичної доповіді та активного обговорення теми з живим обміном персонального досвіду. Підготовка доповідей та проведення відкритих уроків відбулись на базі Ужгородської ДШМ, Мукачівської ДШМ №2, Пийтерфолвівської ДШМ, Міжгірської ДМШ та Ясінянської ДШМ. Участь у семінарі прийняли викладачі музично-теоретичних дисциплін області, на чолі з відповідальними керуючими: Мокану Л.М., Мадяр-Новак В.В., Пришляк Н.І., Тюпа-Павай В.О. та Стинич Н.І. (голова циклової комісії «Теорія музики» Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є.Задора).

   Ужгородський кущ (куратор викладач-методист Мокану Л.М.), об’єднує мистецькі заклади Ужгородського, Перечинського та Березнянського районів проводив методичний семінар на базі Ужгородської ДШМ. Відкритий урок на тему: «Ференц Ліст. Штрихи до портрету» був проведений викладачем Джурою Т.В., методична доповідь була представлена викладачем Тимкович Л.О. на тему: «Романтизм як художнє явище західноєвропейської культури. Романтизм у музичному мистецтві». На відкритому уроці було продемонстровано нові форми роботи, включаючи сучасні комп'ютерні технології, які підпорядковувалися головній меті уроку - створення колективного образу композитора-романтика на основі попередньо набутих знань.

   Різноманітні форми роботи з активним залученням учнів та їх презентації, були набором різних методів у підході до розкриття тем типу творчий портрет. Зміст методичної доповіді вразив креативним підходом до розкриття теми та наочним переглядом матеріалу з різними методиками, включаючи і зарубіжний досвід. Методичний семінар був суттєво доповнений програмою з творів композиторів-романтиків, що наочно виявляє природність міждисциплінарних зв’язків. На семінарі панувала доброзичлива атмосфера, було відзначено високий рівень відповідальності у підготовці та проведенні заходу та неабияку користь запропонованих форм для впровадження у педагогічну практику. 

   Відкритий урок викладача Шімон М.М. (Пийтерфолвівська ДШМ) був побудований за принципом виведення узагальнень знань на прикладі набутого досвіду з вивчення творчості композиторів доби романтизму та знайомство учнів з постаттю Фелікса Мендельсона-Бартольді. Викладач доступно ознайомила учнів з темою, наочно ілюструючи факти біографії на екрані проекторної дошки. Враження від багатої творчої спадщини митця учні набули уважно прослухавши знакові твори митця. Особливої уваги було відведено Увертюрі «Сон в літню ніч», прослуховування якої було підготовлено цікавою розповіддю змісту комедії В.Шекспіра.  Невимушена атмосфера, конкретизація узагальнень сприяла доброму сприйняттю учнями матеріалу що вивчався на уроці. Методична доповідь була підготовлена викладачем Данич Е.З. У обговоренні заходу взяли участь голова циклової комісії «Теорія музики» Стинич Н.І. та викладачі мистецьких шкіл Виноградівського та Берегівського районів. Ними був відзначений хороший рівень проведеної роботи та висловлені думки щодо власного досвіду у розкритті даної теми. Обласний семінар був доповнений виступом гордості школи, переможця міжнародних конкурсів – Матвієм Поладі, який з великим натхненням продемонстрував публіці ряд фортепіанних творів романтичної доби.

   Мукачівська ДШМ №2 зібрала викладачів з Мукачівського, Свалявського, Іршавського, Волівецького районів (16 шкіл), за участі викладача-методиста Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є.Задора – Мадяр-Новак В.В. Був проведений відкритий урок Фаріон Н.О. з розкриттям постаті Фелікса Мендельсона-Бартольді та зачитана методична доповідь викладачем Гайдукевич В.О. на тему: «Особливості подання творчості композитора романтика». Фаріон Н.О. продемонструвала методично конструктивний та змістовний урок, залучила багато різноманітних форм роботи (в тому числі і творчих) з використанням сучасних технічних засобів. Під час уроку звучало багато музики (записи концертів, виступів знаменитих виконавців). Слід відзначити, що школа має прекрасне технічне оснащення – мультимедійний проектор, комп’ютер, музичний центр тощо. Обговорення проходило жваво і цікаво, більшість викладачів відзначили високий рівень проведеного уроку.

   Обласний методичний семінар в Міжгірській ДМШ зібрав чимало вчителів мистецьких шкіл області. Відкритий урок з музичної літератури провела викладач музично-теоретичних дисциплін Осташ М.В. Тема – «Творчий портрет композитора – романтика» на прикладі життя та творчості Фелікса Мендельсона-Бартольді. В своїй роботі викладачем використано багато цікавих форм роботи: гра «Акваріум», музична вікторина, перегляд відеофільму про життя композитора, презентація, кросворд, що передбачало залучення сучасних технічних засобів. Учні продемонстрували відмінні знання про епоху романтизму та її представників Ф.Шуберта, Ф.Шопена, Н.Паганіні, Дж. Россіні та Ф. Шопена. З великим захопленням учні переглянули відеофільм та прослухали увертюру «Сон в літню ніч», концерт для скрипки з оркестром мі-мінор (І ч.), фрагмент Іч. «Шотландської симфонії» та «Пісню без слів». На уроці панувала доброзичлива, творча атмосфера. Окремо слід відмітити те, що школа має прекрасні умови та забезпечена всіма необхідними технологіями для якісного проведення навчального процесу. В обговоренні викладачі підкреслили високий професійний рівень викладання Осташ М.В. та побажали успіхів в подальшій роботі. Викладачем-куратором Пришляк Н.І. було проведено профорієнтаційну роботу з викладачами мистецьких шкіл області та підведено підсумок даного заходу. 

   В рамках обласного методичного семінару в Ясінянській ДШМ присутні викладачі мистецьких шкіл заслухали реферат викладача музично-теоретичних дисциплін Медвецької Л.В. на тему «Романтизм у музиці». Продовжив методичне свято відкритий урок викладача музично-теоретичних дисциплін Сентімрей Е.М. на тему «Творчий портрет композитора-романтика Ніколо Паганіні». Викладач висвітлила напрочуд неоднозначну, харизматичну особистість геніального скрипаля-віртуоза Паганіні, залучаючи у розповідь велику кількість цікавих фактів з життя композитора і підкріплюючи вдалими відео ілюстраціями з чотирисерійного художнього фільму «Никколо Паганини», знятого за мотивами книги А.К. Виноградова «Засудження Паганіні» у 1982 році та концертних виступів видатних скрипалів світу, зокрема Сергія Крилова та Девіда Ґаррета. В обговоренні прийняли участь вчителі мистецьких шкіл Рахова, Великого Бичкова, Буштина, Тересви. Підсумки підвела куратор заходу – викладач Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є. Задора. В цілому, методичний семінар в Ясінянській ДШМ відбувся на високому фаховому рівні, а його своєрідною родзинкою став невеличкий святковий концерт для гостей школи провідних колективів закладу.

   Проведення методичних семінарів є одним з важливих інструментів у підтримці творчої активності викладача. Адже систематичний обмін досвідом та постійний пошук нових шляхів  якісної подачі інформації є запорукою успіху у сприянні кращого засвоєння учнями дисциплін музично-теоретичного циклу.

 

викладач-методист Мокану Л.М.,

 викладач-методист Мадяр-Новак В.В.,

викладач Пришляк Н.І.,

викладач Тюпа-Павай В.О.,

викладач, голова циклової комісії «Теорія музики» Стинич Н.І.