Меню розділу

   

 

  

  

Бібліотека про видатні постаті в історії культури України: «Іван Чендей і наш час»

Іван Михайлович Чендей (20 травня 1922 - 29 листопада 2005) - український письменник, кіносценарист. Автор сценарію  «Тіні забутих предків» (1967).  Народився у селищі Дубове на Тячівщині. Першим літературним учителем Івана Чендея була народна творчість — казка, легенда, пісня-коломийка. Їх він чув від матері, потім вичитував у журналі «Наш рідний край». Були ще різдвяні вертепи з колядками-лицедіями, народні весняні забави, похоронні голосіння, ворожіння й заклинання, верховинські весілля… Все це збагачувало уяву, захоплювало, вражало…  В 1944 році Іван Чендей був учасником літературного збірника  хустських  гімназистів. Головною школою для майбутнього письменника стала праця в обласній газеті «Закарпатська правда», до редакції якої він прийшов у березні 1945 p. 

Згодом Іван Чендей закінчує  Ужгородський  університет, Вищі літературні курси в Москві. Новела «Чайки летять на Схід» дала назву першій, у 1955 p. виданій книжечці оповідань Івана Чендея. У новелі через трагедійну велич самопожертви батька й сина розкривається незламність народного духу. Зворушливо й правдиво, духовно сильними й благородними зображує своїх земляків письменник і в інших оповіданнях, нарисах, повістях, зібраних у збірках «Вітер з полонин» (1958), «Ватри не згасають» (1960), «Чорнокнижник» (1961), «Поєдинок» (1962), «Терен цвіте» (1967), «Коли на ранок благословлялось» (1967), «Зелена Верховина» (1975), «Свалявські зустрічі» (1977), «Теплий дощ» (1979), «Казка білого інею» (1979), «Кринична вода» (1980) та ін. У 1965 p. виходить друком роман «Птахи полишають гнізда…», у 1989 — «Скрип колиски». Іван Чендей писав кіносценарії, перекладав з угорської мови.

Бібліотека Ужгородського музичного коледжу імені Д. Є. Задора популяризує та вивчає життя і творчість  нашого видатного земляка Івана Михайловича Чендея. Звертаємо увагу викладачів і студентів  на нові твори про нього. Іван Чендей – більше, ніж письменник. В фондах бібліотеки Ужгородського музичного коледжу імені Д. Є. Задора  є збірник матеріалів  «Іван Чендей у колі сучасників». Ця вражаюча книга показує не тільки постать митця, але й епоху в  якій він жив і творив. В праці зібрано публіцистичну спадщину письменника, який чимало писав про видатних сучасників; спогади, статті, есе, художні твори літературознавців, колег по перу, журналістів, друзів, рідних, аналіз його епістолярної спадщини та доповнення бібліографічного показчика про життя і творчість Івана Чендея. За спогадами сучасників, через школу Івана Михайловича  Чендея пройшло кілька генерацій сучасних письменників. Іван Михайлович ставився до учнів по-батьківськи, переживав за їх долі, був справжнім другом. Лауреат Національної премії Т. Г.Шевченка, крім письменницької місії , знаходив час  створювати і людські стосунки. До нього можна було звернутися у тяжких випадках і  отримати допомогу. Очільник Спілки письменників Василь Густі зауважував: «Іван Чендей – не тільки видатний майстер слова, а й педагог, котрий виховав чимало талановитих учнів. Багато зробив і тоді, коли керував Спілкою письменників».

Василь Габорець  закликав згадувати у святій молитві людину честі, сина Верховини, котрий завзято у словесній битві стояв за волю України: «Із наших письменників мало хто був таким близьким до проблем культури, мистецтва, духовності краю». Щорічно Міжнародним благодійним фондом проводиться «Чендей-фест». Цьогоріч заходи стартували із прем’єри документальної стрічки В’ячеслава Бігуна «Ясенова Івана Чендея», у якій оповідається про джерела натхнення прозаїка, зокрема гору Ясенову у селищі Дубове, де народився письменник. Режисер розповідає : « Цей фільм можна назвати кіно-новелою. Це частина  великої праці про Івана Чендея. Це друга кіно-новела, перша називалася «Криниця Чендея», яку написала дружина Чендея Марія Іванівна. Наш фільм більш скромний, показує те, що відбулося минулого року під час «Чендей-фесту»,під час сходження на Ясенову, яка була творчою Фудзіямою Шевченківського лауреата».