КОРИСНА ПСИХОЛОГІЯ: ЯК ПОДОЛАТИ ОСІННЮ ДЕПРЕСІЮ?

   З приходом осені багато людей відчувають зниження емоційного фону: від легкого смутку і ностальгії за літом до зневіри і тяжкої печалі. Не полегшує цей стан і всесвітня пандемія та боротьба з Covid-19. Так звана «осіння депресія», як і будь-які перепади емоційного стану, може бути пов’язана із суто індивідуальними факторами. Наприклад депресія часто виникає на підґрунті фізичного або розумового перенапруження, коли ми мало спимо і багато працюємо. Осінь – це також сезон застуд, зниження імунітету, загострення наявних проблем із здоров’ям, що відбиваються на психічному стані. У такі хвилини прийнято говорити "я в депресії", але це не так.

   Буденне розуміння терміну "депресія" дуже далеке від його справжнього змісту. Клінічна депресія – це серйозний психічний розлад, подолати який можна тільки за допомогою фахівця.

Три основні симптоми, або так звана «тріада депресії»:

1) поганий настрій протягом двох тижнів і більше (людину ніщо не радує, вона бачить світ "у чорному кольорі", зникає інтерес до життя і відвідують думки про суїцид);

2) зниження розумових здібностей (неможливо зосередити увагу, важко працювати, людина зациклена на своїх промахах, вважає себе нікчемною, непотрібною, невдахою);

3) занепад сил і відсутність волі (почуття безвиході, покірність долі, млявість, сонливість, хронічна втома, важко встати з ліжка вранці).

Додаткові прояви: відсутність апетиту, недоїдання, переїдання, порушення сну (ранні пробудження, безсоння), зниження статевого потягу і самооцінки. 

Якщо у вас або у ваших близьких є такі симптоми, не втрачайте час і зверніться по медичну допомогу. Чим раніше виявлена ​​хвороба, тим легше її подолати. Якщо ж таких симптомів немає, і все обмежується поганим настроєм, то депресії у вас немає.

Як побороти осінню нудьгу?

1) Приділяйте час собі. Проведіть час з користю для себе: прийміть гарячу ванну, подивіться улюблений фільм, придбайте нову захоплюючу книгу або просто візьміть з вашої полиці ту, котра наповнює вас позитивною енергією. Слухайте улюблену музику і просто дайте собі час для відпочинку.

2) Перегляньте своє харчування. Збалансований раціон з акцентом на овочі, фрукти і білки, а також ненасичені жирні кислоти, допоможе швидше відновити гормональний баланс і позбутися туги.

3) Забезпечте собі регулярне фізичне навантаження. Підходить все: від щоденної годинної прогулянки на свіжому повітрі, до плавання і гри в теніс. Практикуйте те, що приносить вам задоволення. Такі заняття підвищать дають прилив енергії і покращують настрій.

4) Регулярно спілкуйтеся. Плануйте зустрічі з друзями. Оточуйте себе життєрадісними і приємними людьми. Дзеркальні нейрони нашого мозку зчитують емоційний заряд нашого співрозмовника і копіюють його.

5) Приділяйте час хобі. Якщо у вас немає захоплення, саме час його завести. Пробуйте нове. Це поверне інтерес до життя і допоможе знову відчути його на смак.

6) Проводьте час із рідними. Особливо корисними є ігри з дітьми і домашніми тваринами. Плануйте сімейне дозвілля. Відмовтеся від вихідних на дивані перед телевізором. Нехай кожен уїк-енд буде захоплюючою пригодою, яку ви будете чекати весь тиждень. Увімкніть уяву – це може бути все що завгодно. Пікнік за містом, похід до зоопарку, екскурсія на ферму страусів або політ на повітряній кулі.

   Якщо самостійно побороти нудьгу не можете, обов’язково зверніться за допомогою до фахівця.

   Вибір за вами. Радісної вам осені і будьте здорові!

 Практичний психолог

Папп Е. Й.