ЯК ЕФЕКТИВНО ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ЗНО?

Зовнішнє незалежне оцінювання не омине жодного, хто планує продовжити навчання й здобути вищу освіту. Реєстрацію на пробне ЗНО вже розпочато, однак попереду ще достатньо часу, щоб зібратися та ґрунтовно підготуватися до випробування (якщо, звісно, процес підготовки ще не було розпочато). Результати важливі, тож не варто гаяти часу!

Найважче під час підготовки до випробувань – правильна мотивація та комфортно спланований графік занять.

Без правильного психологічного настрою справді важко налаштуватися на підготовку до тестування, що вимагає часу і зусиль. Як же його віднайти, якщо попереду – опрацювання десятків сторінок навчальних матеріалів та виконання ще більшої кількості тестів? Варто створити список на 100% переконливих доводів про важливість ЗНО саме для вас. Наприклад, набрані бали дозволять вступити до омріяного вишу, перебратися до іншого міста й стати цілком самостійним, перетворитися на фахівця в популярній галузі, побачити світ і реалізувати себе. Знаючи мету, легко долати перешкоди. Тому варто розташувати список так, щоб бачити його щодня.

Графік занять має бути комфортним саме для вас. Як зазначають фахівці, ефективна підготовка має проходити мінімум двічі на тиждень з тривалістю заняття не менше півтори години. Це дає можливість виробити систему підготовки, а також мати достатньо часу для поглибленого вивчення. Якщо ж вам комфортніше виділяти по півгодини щодня – скористайтеся з цього.

Одна з найпоширеніших помилок під час підготовки – неефективне використання часу. Щоб уникнути її, варто планувати свої дії, наприклад, визначити час підготовки та не міняти його, чергувати роботу з відпочинком. І не відкладати підготовку на потім: навіть якщо до тестування залишається декілька місяців, кожен втрачений день збільшує навантаження на потім.

У нагоді можуть стати три підходи до підготовки: самостійна, з репетитором та за допомогою онлайн-курсів. Вони можуть бути як єдиною формою, так і взаємодоповнювати один одного. Кожен із цих форматів дієвий, якщо реально оцінювати свої вміння та обсяги інформації, яку потрібно осилити. Тисячі гарних результатів по всій Україні доводять: підготуватися до тестування самостійно цілком реально. Однак якщо усвідомлюєте, що обсяг роботи для вас завеликий, маєте труднощі з систематизацією чи потребуєте постійного контролю й стимуляції зі сторони, варто подумати про підготовку з репетитором. Головне – пам’ятати, що завжди можна попросити про допомогу. Якщо тема здається складною, а підготовка забирає забагато часу і сил, поділитися сумнівами чи звернутися по допомогу завжди є до кого. Пораду можна знайти в учителя, одногрупників і навіть на спеціальних форумах у мережі, де учасники діляться лайфхаками з підготовки.

Важливо якомога частіше перевіряти свої знання, повертаючись до вже опрацьованих тем. Погодьтеся, без регулярної перевірки вивченого матеріалу неможливо об’єктивно оцінити свої старання та успіхи, а без повторення легко забути вже вивчене. Одночасно для досягнення високих результатів на тестуванні необхідно повноцінно відпочивати під час підготовки. Адже краще перепочити 15-20 хвилин із чашкою ароматної кави, ніж декілька годин поспіль перечитувати посібники і вирішувати тести, нарікаючи на складну програму та завищені вимоги Міністерства.

І головне – зберігайте позитивний настрій. Він знадобиться не тільки перед складанням тестування, а й під час підготовки. Відчуваючи яскраві емоції, ми значно краще запам’ятовуємо матеріал. Тож не варто оминати меми, над якими можна посміятися, чи відео, які легше пригадати, ніж друкований текст, навіть за ставленням до оповідача.

Підготуватися – реально, час братися до роботи!

Яковлєва Вікторія Борисівна,
викладач циклової комісії
«Загальноосвітні, гуманітарні
та соціально-економічні дисципліни»