ПІДГОТОВКА ДО ЗНО З МАТЕМАТИКИ ЗАЗДАЛЕГІДЬ

 

Вже відомо, що у 2022 році ЗНО є обов’язковий тест із математики, про що повідомлялося вже кілька роківпоспіль. Сподіваюся, ці поради допоможуть якісно підготуватися до відповідального тесту і вчасно мобілізувати свої сили.

 1.     Відновлюємо та структуруємо знання

Слід пам’ятати, що в будь-якому тестуванні ЗНО, зокрема і з математики – 80% завдань є простими завданнями на один-два кроки. Треба грамотно організувати час на систематизацію знань. Якщо ваші знання будуть розсортовані по поличках, під час тестування вам буде легко ними скористатись. Для цього рекомендую повторити те, що вивчалося в попередні роки.

 2.     Пробні ЗНО: оцінюємо можливості і формуємо правильну тактику

Спробуйте написати пробне ЗНО. Встановіть таймер та заміряйте, скільки часу йде на кожен з видів завдань – з відкритими та закритими формами відповідей. Тільки так можна виробити правильну особисту стратегію написання роботи. Спершу розв’язуємо легкі завдання, а потім, якщо залишається час, – розв’язуємо їх повторно, незважаючи на попереднє розв’язання. Якщо відповіді збігаються – помилки в обчисленнях нема.

Якщо говорити про підготовку до ЗНО протягом року, перше пробне тестування треба написати до Нового року, друге – в березні і ще одне – ближче до головного іспиту. Що частіше пробуєш проходити тест в онлайн-режимі вдома, то краще, таким чином легко здобути досвід та сформувати впевненість у власних силах.

 3.     Уважно перечитуємо умови перед тим, як відповісти

Доведено, що більшості помилок учасники ЗНО припускаються, коли виконують арифметичні обчислення або неправильно читають умови завдання. Тому вдумайтесь у суть завдання, кілька разів перечитайте його умову перед тим, як відповідати.

 4.     Немає репетитора? Готуємося з однокурсниками

Якщо ви не готувалися до ЗНО з математики з репетитором, спробуйте створити з однокурсниками «гурток математиків», у якому можна разом розв’язувати задачі, ділитися відповідями та пояснювати один одному складні моменти. У колективі матеріал засвоюється легше, а якість знань покращується. Тут діє принцип: пояснив завдання однокурснику – сам краще засвоїв.

 5.     Для концентрації уваги – паузи на 3-5 хвилин під час тестування

Безпосередньо під час ЗНО варто дотримуватися часових меж, у яких звик працювати. Заняття триває 45 хвилин, тому раджу під час ЗНО працювати хвилин 30, а потім трохи розслабитись, зробити паузу на 3-5 хвилин. Після цього – знов сконцентруватись і розпочати роботу з наступним блоком завдань. Це допоможе кращій концентрації уваги.

Також не варто зупинятися над одним завданням надовго. Якщо не можеш щось розв’язати – перейди до інших і повернись до нього, якщо залишиться час. Коли втрачаєш час, «автоматом» починаєш хвилюватися і панікувати, відповідно результат кращим не стане.

 6.     Намагаємось не припускатися типових помилок

Лідери серед типових помилок під час тесту з математики – студент не дочитав умову задачі або неправильно її зрозумів. Помилки в обчисленнях, особливо коли працюють з від’ємними значеннями і десь не доставили «мінус». Помилка, коли студент не врахував область допустимих значень при розв’язанні рівнянь, систем рівнянь, нерівностей і відповідно – не зумів відкинути один із розв’язків, який не задовольняє область допустимих значень. Найбільш неприємні помилки – студенти некоректно переносять відповіді до бланку. Тому треба бути максимально сконцентрованим.

 7.     Використовуємо хитрощі

Як правило, у задачах, пов’язаних з тригонометрією чи геометрією, використовуються кути, градусна міра яких 30, 45, 60, 90, 120, 135 та 150 градусів.

Під час роботи з тестовими завданнями з вибором однієї правильної відповіді буває доцільно не розв’язувати завдання, а обирати правильну відповідь із запропонованих. Для цього можна підставити варіанти відповідей в умову тесту й обрати той, який задовольняє умову.

Можна, не розв’язуючи рівняння, а підставляючи варіанти відповідей у дане рівняння, знайти число, яке є його коренем.

Коли учасники працюють з відкритими формами відповідей у першій частині тесту, там є запитання, у яких 2-3 відповіді є неможливими. Тому можна не розв’язувати завдання, а обирати з наданих варіантів найбільш вірогідний. Можна підставити корінь з рівняння, число з проміжку і обрати правильну відповідь, не розв’язуючи нерівність або рівняння.

Велика проблема для учасників – третя частина тесту, яка є достатньо складною. Той, хто ніколи не займався завданнями з параметрами, не зможе зробити останнє завдання і навіть не буде за нього братися. Але перше завдання третьої частини – алгебраїчне і є абсолютно доступним. Його може зробити кожен, хто готується до ЗНО з математики, бо потребує тільки базових знань.

 

8. Вчимо формули

Без знання формул неможливо написати ЗНО з математики якісно. Важливо не зубрити формули, а розуміти й уміти виводити. Для легшого запам’ятовування раджу створювати власну папку-довідник із формулами. Записуючи, а потім постійно використовуючи формули, краще їх запам’ятаєте. Останній день перед тестуванням варто присвятити повторенню формул із довідничка.

Обов’язково знати:

  • формули для знаходження площ геометричних фігур;
  • формули скороченого множення;
  • формули радіусів вписаних і описаних кіл правильних фігур та різностороннього трикутника;
  • властивість степеню з від’ємним показником;
  • теореми Піфагора, Фалеса, синусів та косинусів;
  • наслідок з теореми синусів.

Драшкаба Марія Іванівна,
викладач циклової комісії
«Загальноосвітні, гуманітарні
та соціально-економічні дисципліни»