10 ТИЖНІВ ДО ЗНО З УКРАЇНСЬКОЇ: ЩО ВАРТО ВСТИГНУТИ

Питання про проходження зовнішнього незалежного оцінювання  турбує кожного, хто планує продовжити навчання й здобути вищу або фахову передвищу освіту. Залишається зовсім небагато часу до одного з таких випробувань – з української мови або української мови і літератури. На чому ж варто сконцентруватися в останні 10 тижнів?

Знайомство із сертифікаційною роботою

2021 року зазнала змін сертифікаційна робота ЗНО з української: у переліку навчальних предметів можна знайти два варіанти: українську мову та українську мову і літературу, причому здобувач сам обирає варіант, який виконуватиме під час випробування. Спільними для обох варіантів сертифікаційних робіт (тестів) є 39 завдань закритих форм та 1 завдання відкритої форми на надання розгорнутої відповіді з української мови. Самі завдання, як і час їх виконання, зазнали істотних змін із переорієнтацією на оцінювання компетентностей учасників – мовленнєвої та літературної. Тому варто подивитися на нові завдання, спробувати виконати їх у встановлений час, а також познайомитися з розборами робіт, які подані на сайтах Українського центру оцінювання якості освіти.

Демонстраційні варіанти сертифікаційних робіт можна знайти за посиланням https://testportal.gov.ua/ukrayinska-mova-i-literatura-2021/ .

Знайомство з вимогами до власного висловлення

Власне висловлення – це єдине завдання відкритої форми, що передбачає створення учасниками специфічного різновиду тексту. Цьогоріч було прийнято рішення про розширення діапазону різновидів текстів, створення яких може бути запропоноване учасникам як тестове завдання відкритої форми на надання розгорнутої відповіді.

Критерії оцінювання завдання відкритої форми з розгорнутою письмовою відповіддю з української мови сертифікаційної роботи з української мови зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року можна знайти за посиланням https://testportal.gov.ua/evaluation/ .

Тестові завдання ЗНО попередніх років

Ні для кого не секрет, що гарна підготовка включає і проходження тестових завдань ЗНО з попередніх років. Чому? Виконуючи завдання, набираєшся цінного досвіду: яких завдань варто очікувати, у якому формулюванні вони будуть подані, які розділи науки про мову є в тестах кожного року без винятків – усі ці питання вирішуються самі собою. Невеликий бонус: підмічено, що декілька питань з попередніх років традиційно з’являються в завданнях наступного року. Навіть якщо анонсовані зміни відбудуться, ви вже налаштовані сприймати тести певного уніфікованого формату. Окрім цього, практика – не тільки дієвий метод перевірки здобутих знань, а й шлях до відточування майстерності.

Тести ЗНО з української мови і літератури попередніх років можна знайти і виконати онлайн за посиланням https://zno.osvita.ua/ukrainian/ .

Відеоматеріали і лайфхаки до ЗНО

Такі короткі, але дійсно корисні матеріали все більше завойовують прихильність тих, хто готується до декількох ЗНО і знає ціну свого вільного часу. Тут і реп із наголосами, і меми, і формули-підказки запам’ятовування правил, і візуалізація винятків, і… багато чого цікавого. Приємний додаток: часто такі матеріали викликають посмішку, а щирі яскраві емоції підкріплюють знання.

Пам’ятаємо: випускники закладів загальної середньої освіти, а також учні (слухачі, студенти) закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які у 2021 році здобудуть повну загальну середню освіту, мають обов’язково вибрати для проходження ДПА з мови у формі ЗНО один із тестів. ДПА з української мови є обов’язковим балом, що впливає на вирахування середнього балу атестата. Результати важливі, тож не варто гаяти часу!

 

Яковлєва Вікторія Борисівна,

викладач циклової комісії «Загальноосвітні,

гуманітарні та соціально-економічні дисципліни»