Сьогодні, 25 березня, Бейлі Бартоку – 140 років!!!

Сьогодні, 25 березня 2021 року, видатному угорському композитору, піаністу та етномузикологу Бейлі Бартоку (1881-1945) виповнилось би 140 років.

 

64 роки життя митця припали на складні та суперечливі часи першої половини ХХ століття. Відоме висловлювання Бартока: «У мистецтва може бути швидкий або повільний розвиток. І по суті - це справа еволюції, а не революції» - є чи не найкращою характеристикою його творчості. У спадку композитора (опера, балети, симфонічні та безліч камерних інструментальних творів), як в клаптиковій ковдрі, зшиті найрізноманітніші культурні течії минулого століття. Творчість Бартока має дивовижну властивість поєднювати фольклорні цитати з додекафонією, а символізм та темпераментний експресіонізм ранніх творів переходить до невимушеної простоти його останніх, майже неокласичних творів. «З зрілістю приходить бажання економити - бути більш простим. Зрілість - це той період, коли кожен знаходить свою власну міру» - відзначав композитор.

На «міру» Бартока-композитора великий вплив мав Барток-фольклорист, який був збирачем не тільки угорських народних пісень, але і закарпатських, румунських, словацьких, болгарських, турецьких та північно-африканських. Музична мова Бартока настільки насичена фольклором, що часом відрізнити цитату та обробку від стилізації під фольклор неможливо. Фольклорні мелодії, з їх зжатістю форми та простотою засобів, він вважав найвищим втіленням художньої досконалості. Як вшанування пам’яті Бартока-етномузиколога на набережній нашого рідного Ужгороду було встановлено міні-скульптуру М. Колодко, на якій Бейла Барток зображений саме із фонографом Едісона, що свого часу був головним помічником науковців-фольклористів для живого запису народної музики.

Нам, закарпатцям, особливо приємно відзначити, що саме в нашому краї відбувся перший публічний виступ одинадцятирічного Бейли Бартока, на якому він виконав власний твір «Течія Дунаю». Чотири роки Барток жив з своєю матір'ю в місті Nagyszőlős (сьогоднішній Виноградів), де вона була вчителькою молодших класів (1888-1892). Пізніше, у 1913 році, вже будучи професором музичної академії в Будапешті, Барток повернеться до Виноградова для запису народних пісень. 

В одному з інтерв’ю Бейла Барток відзначив: «Я повинен зізнатись, що моя музика є в першу чергу справою почуття та інстинкту. Не питайте мене, чому я написав так чи інакше. На все це можна дати лише одну відповідь: як відчував, так і писав. Нехай музика говорить сама за себе. Сподіваюсь, вона настільки ясна та переконлива, що зможе відстояти себе». Сподівання композитора виправдалися сповна: його музика є невід’ємною часткою культурного життя сучасності, і звучить як в стінах музичних шкіл, коледжів та академій, так і на великих концертних сценах всього світу.

 

Викладач циклової комісії «Теорія музики»

Катерина Кудашева