Галина Василівна Басараб

(до дня народження чудового наставника і колеги)

 

         Значима роль у формуванню професійного музичного мистецтва на Закарпатті відводиться Ужгородському музичному фаховому коледжу імені Д.Є.Задора. Історія становлення музичного коледжу відкриває прийдешнім поколінням велику плеяду іменитих митців, музикантів, педагогів, музикознавців, які у свій час заклали міцний фундамент  професійної музичної освіти краю. Дезидерій Євгенович Задор, очоливши навчальний заклад, об’єднує довкола себе коло професійних музикантів-однодумців. В перші роки існування закладу було сформовано всі виконавські відділи. З відкриттям мережі музичних шкіл виникає необхідність у якісній підготовці викладачів музично-теоретичних дисциплін. 1960 рік стає початком відліку історії відділу «Теорія музики». Серед ключових постатей, що присвятили понад півстоліття своєї професійної діяльності закладу, є Галина Василівна Басараб.

         Галина Василівна Басараб народилася 22 червня 1939 року в місті Іркутськ (Росія) в інтелігентній сім'ї, де батько за професією був викладачем авіаційної справи, а мама - бухгалтером. У 1944 році сім'я переїжджає до України. Перші роки мешкає у місті Києві та Рівне, згодом, на досить тривалий час, Галина Василівна разом з мамою оселяється у Львові. В 1946 році Галина Василівна була прийнята на навчання до Львівської музичної школи 10-річки по класу фортепіано. В червні 1953 року закінчила 7 класів музичної школи та у вересні цього ж року була зарахована до Львівського музичного училища на музично-теоретичний відділ. Навчаючись на четвертому курсі, паралельно працює викладачем фортепіано у дитячій музичній студії при будинку культури міста Нестерів Львівської області. У 1957 році успішно завершує навчання в училищі та працює у дитячій музичній студії при будинку культури міста Львова викладачем фортепіано та теоретичних дисциплін. В 1958 році Галина Василівна вступає на навчання до Львівської державної консерваторії імені М.В. Лисенка, яку успішно завершить у 1965 році за спеціальністю музикознавець, отримавши кваліфікацію музикознавець, викладач музично-теоретичних дисциплін. Роки навчання у консерваторії для Галини Василівни стали не тільки фундаментом для професійного зростання, а насамперед можливістю спілкування з високо-інтелігентним колом музикантів, серед яких видатний композитор XX століття Анатолій Кос-Анатольський. Навчання у консерваторії Галина Василівна поєднує з викладацькою діяльністю у Львівській музичній школі №1. У 1958 році разом з сім'єю переїжджає на Закарпаття. Тут вона певний час веде викладацьку діяльність у музичній школі м. Мукачево та у філіалі Свалявської музичної школи у Волівці. З вересня 1961 року Басараб Галина Василівна прийнята на посаду викладача музично-теоретичних дисциплін в Ужгородське музичне училище (нині Ужгородський музичний фаховий коледж імені Д.Є.Задора), продовжуючи заочне навчання у Львівській консерваторії.

         Улюбленою справою по життю Галини Василівни було викладання дисципліни сольфеджіо, якому по праву вона надала першість у формуванні музичного обдарування студента. Особливої уваги відводила теоретичній частині навчання, пізніше детально опрацьовувала її на практичних зразках музичної світової класики. Поряд з сольфеджіо її цікавили дисципліни гармонія та методика викладання сольфеджіо. Працюючи зі студентами-теоретиками, Галина Василівна формувала в них свідоме бачення їх майбутньої професії. В методиці часто опиралася на досвід теоретиків європейської школи, продовжуючи розвивати традиції ладового виховання, що бере свій початок з часів Гвідо з Ареццо. За роки роботи сформувала власну систему методологічного напрямку у вихованні, яку вміло передавала своїм студентам. Саме за ініціативи Басараб Г.В. в мистецьких школах Закарпаття було започатковано традицію проведення обласних методичних семінарів. Так у період з 1960-х по 70-ті роки, вона активно ділиться набутим досвідом на викладацькій ниві беручи участь у проведенні республіканських методичних семінарів.

         Студенти класу Галини Василівни завжди з теплотою та повагою згадували роки навчання. На уроках панувала невимушена, творча атмосфера, яка сприяла до відкритості у пізнанні нового, незвіданого. Толерантність у роботі, неабияке терпіння у вихованні та навчанні прививало велику любов студентів до професії музиканта. У класі Галини Василівни Басараб навчались понад сотні студентів. Сьогодні вони гідно продовжують її справу, працюючи у мистецьких закладах України та закордону. Серед перших - нинішні викладачі Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д.Є.Задора: відмінник освіти, лауреат обласної премії імені Д.Задора Михайло Світлик та старший викладач, екс-голова циклової комісії «Теорія музики» Наталія Олійник, які з великою повагою та вдячністю згадують роки наполегливої праці свого наставника.

         Галина Василівна Басараб - людина високої моралі, чуйна, відкрита, доброзичлива. Вона завжди вражала наполегливістю та відданістю обраній справі.

         Маємо за честь сьогодні іменуватися її випускниками, колегами, та з щирим серцем хочемо привітати нашого корифея відділу з Днем Народження!!! Бажаємо Вам міцного здоров'я, сонячних та радісних днів у мирі та любові!!! Многая і благая Вам літа, дорога наша Галина Василівна!!!

 

Старший викладач циклової комісії «Теорія музики» - Наталія Олійник

Голова циклової комісії «Теорія музики» - Наталія Стинич