НА ШЛЯХУ ДО СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

Яка ж вдалась сьогодні днина!

Так й хочеться співать пісень!

Моя Соборна Україна

Знов зустрічає новий день!

22 січня в Україні відзначають одне з найважливіших державних свят – День Соборності України.

Це свято відзначається щороку у день проголошення Акту Злуки  Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося у 1919 році. Офіційно в Україні свято встановлено Указом Президента України «Про День Соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99.

Історична довідка

Текст IV Універсалу датований 22 січня 1918 року. Ухвалили його вночі 24 січня 1918 року на засіданні Малої ради Української Центральної Ради. Документ:

-         проголошував самостійність Української Народної Республіки;

-         доручав Раді Народних Міністрів укласти мир із Центральними державами (блок держав, з якими Російська імперія залишалася у стані війни, оскільки Перша світова ще не завершилася);

-         оповіщав про оборонну війну з більшовицькою Росією;

-         декларував основи внутрішнього соціально-економічного устрою.

Перед проголошенням універсалу виступив голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський. Голосували за документ поіменно: “за” було 39, “проти” – 4, “утрималось” – 6 осіб.

1 листопада 1918 року постала Західноукраїнська Народна Республіка. Її лідери ініціювали переговори про об’єднання Наддніпрянської України з Наддністрянською. У результаті переговорів 1 грудня 1918 року у Фастові УНР і ЗУНР підписали “передвступний” договір про злуку обох республік в одну велику державу. 3 січня 1919 року Українська Національна Рада ЗУНР у Станіславові (нині – Івано-Франківськ) ратифікувала цей договір і прийняла ухвалу про об’єднання двох частин України в одну державу.

22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акту злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу.  Будівлі в центральній частині міста прикрасили національними прапорами, вхід до майдану оздобили тріумфальною аркою з гербами УНР і ЗУНР. Під музику на центральній вулиці зібралися десятки тисяч людей. Військовий оркестр виконав Національний Гімн. І настав історичний момент – міністр закордонних справ ЗУНР Лонгин Цегельський оголосив грамоту – ухвалу Ради і передав її голові Директорії Володимиру Винниченку. У відповідь член Директорії Федір Швець зачитав Універсал: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України, Західноукраїнська Народна республіка (Галичина, Буковина й Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Віднині є єдина незалежна Українська Народна Республіка». Закінчилося свято урочистим молебнем і парадом. Із особливим захопленням люди вітали колони Січових стрільців.  Наступного дня в Києві відкрився Трудовий конгрес України. Почався він із майже одностайного ухвалення Універсалу про об’єднання. ЗУНР відтепер почала називатися Західна область Української Народної Республіки (ЗОУНР). Їй гарантувалася територіальна автономія. Гербом став тризуб замість лева. Державного секретаря закордонних справ ЗОУНР Лонгина Цегельського призначили першим заступником міністра закордонних справ УНР. Остаточно завершити об’єднання в єдиний механізм завадила окупація українських земель польськими і більшовицькими військами. Проте Акт злуки 22 січня 1919 року втілив ідею соборності, яку українці відстоювали багато століть. Відтоді питання єдності української нації і українській політичній думці вже ніколи не ставилося під сумнів. Упродовж наступних десятиліть Акт злуки залишився символом боротьби за незалежну соборну державу.

Щороку 22 січня на вулицях міст та сіл України українці стають в живий ланцюг, що символізує об’єднання країни. Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України м. Хусті. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців — понад 30 тис. осіб. Яскравим проявом єдності, волі українського народу до свободи, став «живий ланцюг», організований патріотичними силами 21 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акту Злуки. Мільйони тоді ще радянських українців узялись за руки від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності. Відтоді в Україні «живі ланцюги» створювались неодноразово, символізуючи єдність українського народу, а День Соборності наразі відзначається на державному рівні вже щороку.

За матеріалами: Українського інституту національної пам’яті.

З нагоди свята у бібліотеці коледжу оформлено книжково-тематичну виставку «На шляху до Соборності України». Представлена література поглиблює знання про історію виникнення свята, виховує повагу та любов до своєї Батьківщини, її історичного минулого та сучасності.

Вивчати, пізнавати минуле й сучасне своєї землі й свого народу – це пізнавати себе. Адже кожен із нас – як зернина на пшеничному полі народу. Кожен має в своїй душі те, що вирізняє українців з-поміж інших національностей у світі. Нам випало велике щастя – бути дітьми України… (Михайло Слабошпицький)

Запрошуємо до зали бібліотеки для ознайомлення з матеріалами виставки!

Також пропонуємо вам ознайомитися з наступними посиланнями:

День Соборності України

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D0%BD%D1%8C_%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8

День Соборності України

https://uinp.gov.ua/aktualni-temy/den-sobornosti-ukrayiny1

День в історії. День Соборності України

https://www.youtube.com/watch?v=LliVrHbgMvA&ab_channel=24%D0%9A%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB

Історична правда.

Вийшов фільм про День Соборності: як об’єдналися дві частини України.

https://www.istpravda.com.ua/short/2021/09/7/160127/

 

Зі святом! З Днем Соборності!

Слава Україні – соборній, єдиній, неподільній!

Слава її Героям!