День Української Державності – важливе свято для кожного українця

«Нація без державності є покалічений людський колективний організм... Адже, як і у всякої індивідуальної істоти на землі, найперша потреба — це зберегти своє життя, забезпечити його розвиток, передати спадщину в наступні покоління, так і для кожної нації власна держава є найкращим засобом збереження життя і розвитку...»

                                                                                             ( Володимир Винниченко)

         

День Української Державності – державне свято, що відзначатиметься щороку в Україні 28 липня, у день Хрещення Київської Русі – України. Свято встановлено Указом Президента України Володимира Зеленського 24 серпня 2021 року, підписаним під час урочистостей до тридцятої річниці незалежності України. 31 травня 2022 року Верховна Рада України ухвалила внесений законопроект і 9 червня 2022 року Закон набрав чинності.

Історія України – це історія національно-визвольної боротьби українського народу за свою державу, боротьби, спрямованої на визволення з-під іноземного панування та здобуття національної державної незалежності. Тисячолітня традиція української державності не була безперервною: під впливом зовнішніх (завоювання) та внутрішніх (міжусобиці) чинників українські території не раз потрапляли під владу держав-завойовниць, люди ставали їх підданими та об’єктами політики денаціоналізації. В історії Української держави можна виділити такі періоди її становлення і розвитку: перший – Київська Русь, Галицько-Волинська держава. Другий – Запорозька Січ та Українська козацька держава (Гетьманщина). Третій – УНР за Центральної Ради, Українська держава за П. Скоропадського, УНР за Директорії та ЗУНР. Четвертий – сучасна Українська держава.

Імпульс державотворення та національного відродження вилився в український визвольний рух. В кінці 1980-х років, в міру посилення комуністичного тоталітарного режиму, зростала політична та економічна залежність України. Це викликало наростання спротиву. Разом із національно-демократичними революціями у Східній Європі український визвольний рух відіграв важливу роль у падінні комуністичних режимів, а в Україні призвів до відновлення незалежності. 16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР під тиском демократичної опозиції та масових вуличних демонстрацій ухвалила Декларацію про державний суверенітет України, а 24 серпня 1991 року було прийнято Акт проголошення незалежності України. Остаточне утвердження України як незалежної держави відбулося 1 грудня 1991року, коли понад 90 відсотків громадян підтримали цей вибір на Всеукраїнському референдумі. Результати референдуму заклали початок міжнародного визнання України іншими країнами. Після цього формальні ознаки державності, які мала УРСР, такі як кордони, обмежена участь у міжнародних відносинах (членство в ООН та інших міжнародних організаціях, укладання міжнародних договорів), наповнилися реальним змістом. На початку ХХІ століття російська влада на чолі з Володимиром Путіним взяла курс на відновлення свого впливу на пострадянському просторі. З 2014-го року Росія вдалася до збройної агресії в Криму та на Донбасі, а 24 лютого 2022-го – до повномасштабної війни на території України. І знову українці зі зброєю в руках захищають власну свободу та територіальну цілісність держави.

Історія української державності тривала і важка, часом нестерпно трагічна. Озираючись назад, ми бачимо наші хиби, але й бачимо глибину нашої життєвості. Ми не можемо звільнитися від нашої історії і мусимо давати відсіч тим, хто нам нав’язує власну.

Українська державність – це тисячолітня історія багатомільйонного народу, десятків поколінь зі своєю мовою, звичаями, традиціями, культурою, зі своїм військом, церквою і зі своїми героями.

Ми були, є, і будемо.