Євгену Федоровичу Станковичу – 80!

В українській державі нині велике свято -  легенда сучасної музики Євген Федорович Станкович відмічає прекрасний ювілей – 80 років з дня народження (19.09.1942).

Найвищі звання і титули українського генія – академік, професор,  Герой України, лауреат Шевченківської премії, народний артист України – є тільки зовнішнім визнанням глибини і величі, оригінальності та всеохоплюваності його музики.

Євген Станкович, безумовно,  є центральною фігурою в сучасній музиці України, достойно презентує вітчизняну музику в світі. Плідно працюючи з 1966 року, він написав 6 симфоній, 9 камерних симфоній, фольк-оперу «Коли цвіте папороть», 5 балетів, велику кількість ораторіальних, камерно-вокальних та інструментальних робіт, а також музику для 6 вистав та більше 100 фільмів - більше 500(!) творів практично усіх існуючих жанрів.

Його музика вбирає в себе все найцінніше, що має  вітчизняна музична традиція: романтичну пристрасність Березовського і класичну шляхетність Бортнянського, елегантну європейськість Лисенка і геніальний націоналізм Леонтовича, теплий ліризм Ревуцького й інтелектуальну напругу Лятошинського,  а до цього  – одвічний історичний щем мелосу та сповідальний характер української духовної інтонації. 

Складові композиторського стилю Станковича -  потужний концептуальний симфонізм мислення, особлива енергетика вислову,  композиційна і драматургічна  довершеність, натхненність, психологічна правдивість… словом, все ,  що з перших тактів беззаперечно захоплює слухача  і викликає у нього глибоке співпереживання.

Євген Станкович - метр української академічної музики,  провідний вітчизняний  симфоніст, спадкоємець Ревуцького й Лятошинського, прихильник монументальних форм і величних засобів, азартний літописець і тонкий психолог, експресивний драматург та божественний лірик.

Євген Федорович Станкович - живий класик  світового сучасного мистецтва, наша слава і гордість.

Закарпатці пишаються своїм земляком, бажають йому міцного здоров’я, миру та натхнення!

28 вересня, в середу, у малій залі Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора о 14.10  відбудеться круглий стіл, присвячений творчості Є. Станковича. 2 жовтня, в неділю, в Сваляві о 12.30 в Церкві Різдва Присвятої Богородиці академічний камерний хор «Cantus» виконає «Літургію» Є. Станковича; в Ужгороді о 17 год. у великій залі Закарпатської філармонії  у виконанні музичних колективів нашого краю прозвучить хорова, камерна і симфонічна музика славетного Маестро, а 5 жовтня о 14.10 у малій залі Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д.Є.Задора відбудеться концерт з творів молодих композиторів – надії і майбутнього нашої держави. Ці заходи відбудуться в рамках ХІХ фестивалю сучасної і класичної музики «Музичне сузір’я Закарпаття».

Віктор Теличко - викладач-методист циклової комісії «Теорія музики»
КЗ «Ужгородський музичний коледж імені Д.Є.Задора» ЗОР,
заслужений діяч мистецтв України,
голова Закарпатської організації
Національної спілки композиторів України