Меню розділу

ПЕРШИЙ ЮВІЛЕЙ СИМФОНІЧНОГО ОРКЕСТРУ

ПЕРШИЙ ЮВІЛЕЙ СИМФОНІЧНОГО ОРКЕСТРУ

 Основним осередком музичного життя нашого краю є Закарпатська обласна  філармонія, яка  була заснована 1946 року з  метою популяризації музичної культури серед  населення області. Основу організації складають:  ансамбль солістів «Гармонія», заслужений  академічний Закарпатський народний хор,  камерно-інструментальний оркестр  «Угорські мелодії», камерний, духовий та  симфонічний оркестри.

Симфонічний оркестр Закарпатської  обласної філармонії – наймолодший  колектив закладу, який був створений в грудні 2005 року. Наявність такого  колективу надзвичайно позитивно вплинула  на розвиток і  поширення симфонічної  музики в Закарпатті.

З моменту заснування і до квітня  2010 року оркестр працював під  керівництвом двох диригентів – Олени  Короленко та Вікторії Свалявчик. Завдяки їхній плідній праці симфонічний оркестр  познайомив закарпатців із шедеврами  світової та української музичної скарбниці  і  завоював  симпатії у шанувальників  мистецтва краю. Серед концертних  програм багато тематичних вечорів, що  приурочені різним ювілеям всесвітньо  відомих композиторів: В.А.Моцарта, П.І.Чайковського, Ф.Шопена, М.Брухта, А.Вівальді, А.Дворжака, Ж..Бізе, К.Шимановського, Д.Шостаковича, а також видатним українським композиторам – Є.Станковичу, І.Мартону, Д.Задору та В.Теличку.

За час свого існування колектив  успішно здійснив спільні проекти з провідними сучасними виконавцями  України: О.Шутко (скрипка), Й.Ермінєм (фортепіано), М. та Г.Гаврилками  (сопрано), Л.Футорською (фортепіано), Г.Дем’янчуком (фортепіано) та іншими.  Неодноразово виступав оркестр і з закордонними музикантами, серед них Е.Едельчук (скрипка, Фінляндія), Тошікі Усуї (фортепіано, Японія), фортепіанне тріо «Квінтільян» (О. Чіпак, Мо Її, Герд фон Бюлов), фортепіанний дует у складі О. Чіпак і О. Кушніра (Німеччина), Е.Вернер  (баритон, США), В.Мошшані (баритон, Угорщина),  О.Семчук (скрипка, Італія), Л.Зуніка (фортепіано, Італія), А.Сіірала (фортепіано, Фінляндія), В. Васільєва (фортепіано, Мексика). В різний час оркестром диригували – А.Затін  (Мексика), К.Шмідт (Австрія), В.Плоскіна (м. Київ), Ю.Бервецький (м. Львів), М.Волох (Ізраїль) та інші.

Цього місяця симфонічний оркестр святкує своє 10-ліття. З нагоди цієї події 10 грудня відбувся ювілейний  концерт під керівництвом диригента Вікторії Свалявчик. Початок концерту був дуже урочистим: з участю академічного камерного хору «Кантус» (керівник - народний артист України Еміл Сокач) прозвучав хор «Алелуйя» з ораторії «Мессія» Ф. Генделя і «Ода радості» з 9-ої симфонії Л. Бетховена. Виконання цих творів було вражаючим. Піднесений характер музичних образів титанів світової класики був співзвучним атмосфері концерту.  Крім того, слухачі мали можливість насолоджуватися  такими світовими шедеврами як фантазія «Ніч на Лисій горі» М. Мусоргського, фінал Симфонії № 9 А.Дворжака та «Pomp and Circumstance Marches» Е.Елгара.

На вечорі була представлена й  оперна музика видатного італійського  маестро Дж.Верді. З участю лауреата міжнародних конкурсів Мар’яни Гаврилко було виконане болеро Єлени з опери «Сицилійська вечірня». Вокалістка володіє великою майстерністю та артистизмом, що дозволило публіці відчути особливе вердіївське bel canto.

Концерт був розрахований на широку аудиторію слухачів, тому в  програму була включена популярна  музика, зокрема сюїта з музики до кінофільму «Пірати Карибського моря»,  арія з музики до к/ф «5 елемент» Е.Серра,  соло виконала заслужена артистка України  Світлана Глеба, та пісня «Time to say goodbay» у  виконанні лауреата міжнародних конкурсів Мирослави Швах-Пекар та заслуженого артиста  України Олександра Садварія. Присутні слухали ці  твори із величезним задоволенням і  захопленістю.

З нагоди цієї святкової події  симфонічний оркестр прийшли привітати  представники Закарпатської обласної державної адміністрації та обласної ради, обласної організації профспілок працівників культури. Диригент  оркестру та найвідданіші оркестранти були  нагороджені почесними грамотами і  подарунками, серед них і Діана Гавата  (віолончель), лауреат міжнародних  конкурсів, яка вже довгий час є членом  колективу. Вона представила на концерті «Астурію» з «Іспанської сюїти №1» І.  Альбеніса.

На вечорі був присутній і  директор Кошицької музичної академії,  талановитий кларнетист Юліус Кляйн, який виступив з теплими словами привітання. Після цього прозвучала перша  частина Концерту для двох кларнетів Ф. Кроммера, соло зіграв сам Юліус Кляйн і  заслужений артист України Ференц Томич.

Отже, концерт був дуже цікавим і  насиченим. Оркестр показав хороший творчий потенціал. Хочемо долучитися до привітань і бажаємо колективу многая літ, творчої наснаги та подальших звершень!

   Зелік Генріетта