Меню розділу

Виставки

Квітень 2017

  Із 3 по 9 квітня до Міжнародного дня дитячої книги, що відзначається з 1967 р. у день народження Г.Х. Андерсена, було оголошено Тиждень шаленого читання. Протягом усього цього часу кожен бажаючий мав змогу вибрати собі гарного товариша-книгу з одноіменної експозиції літератури, розміщеної в читальній залі. На ній було представлено твори як класиків української (Іван Багряний, Дмитро Павличко, Олесь Бердник, Богдан-Ігор Антонич, Іван Кочерга, Михайло Коцюбинський, Володимир Винниченко, Богдан Лепкий, Улас Самчук) та зарубіжної літератури (Шалом-Алейхем, Франсуа Рабле, Бернард Шоу, Вольтер, Бомарше, Шота Руставеллі, Олександр Пушкін), так різнорідні збірники («Японська класична поезія», «Золота доба зарубіжної драми», «Міфи Давньої Греції», «Бу-Ба-Бу»), а також окремі твори сучасників.

До святкування Великодня 16 квітня бібліотека також ретельно підготувалася. Великдень – одне з найвизначніших народних свят, яке впродовж багатьох тисячоліть займає на території України серед календарних подій наших предків одне з найпочесніших місць. Витоки цього свята сягають глибини не віків, а тисячоліть. І хоч походження його стерлося в людській пам’яті, календарно-обрядові особливості дозволяють осягнути витоки виникнення та етапи розвитку в часі. З нагоди відзначення свята бібліотека презентувала  книжково-ілюстративну виставку «Традиції».

          

А який же Великдень без писанки? Виготовлення писанок – ритуальних яєць, декорованих національними символами, – в українській культурі має дуже давнє походження. Дізнайтеся більше про один із найцікавіших обрядів нашого народу з святкового інформревю «День Христового воскресіння».

Із 17 по 23 квітня 2017 року Україна святкувала 105-у річницю з дня народження видатної постаті в музичній культурі як України взагалі, так і Закарпаття зокрема, фундатора закарпатської композиторської школи, ім’я якого носить Ужгородське державне музичне училище.

Д.Є. Задор залишив помітний слід у багатьох сферах музичного мистецтва Закарпаття: у фортепіанному, органному та хоровому виконавстві, музичній фольклористиці та музичній освіті. У середині ХХ століття митець був найфаховішим музикантом краю. Він – перший закарпатець з аспірантською музичною освітою, піаніст європейської величини, продовжувач багатих традицій органної і хорової школи Закарпаття, один із перших професійних композиторів краю, провідний музикознавець-фольклорист і композитор «Подкарпатского Общества наук». У радянський час Д.Є. Задор – перший композитор від Закарпатської області у Спілці композиторів УРСР, перший директор Ужгородського державного музичного училища, перший професор-закарпатець на кафедрі композиції Львівської державної консерваторії.

З нагоди ювілею з дня народження композитора бібліотека пропонує нотно-ілюстративну виставку-вшанування «Творчий портрет Дезидерія Задора».

26 квітня увесь світ відзначає День пам’яті загиблих у радіаційних аваріях і катастрофах. 2017 виповнився 31 рік від дня Чорнобильської катастрофи, яка стала найбільшою за всю історію ядерної енергетики у світі. Бібліотека запросила всіх небайдужих приєднатися до світової ініціативи: згадати страшні часи жахливої аварії на Чорнобильській АЕС, наслідки якої відчутні до сьогодні, і вшанувати пам’ять тих, хто несправедливо й  трагічно пішов із життя. З нагоди вшанування жертв найбільшої техногенно-екологічної катастрофи сучасності бібліотека запропонувала виставку-реквієм «Біль і тривоги Чорнобиля». Лейтмотивом до презентованих на ній видань і газетних матеріалів став вислів «Чорнобиль – біль і скорбота України».

Окрім газетних матеріалів, було представлено і два друкованих видання: книги «Біль і тривоги Чорнобиля» та «Пропусти Чорнобиль крізь серце».

Книга «Біль і тривоги Чорнобиля» – колективна розповідь про найбільшу техногенну катастрофу в історії людства, із часу якої минуло вже тридцять років. Автори, що були безпосередніми свідками і учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, діляться своїми спогадами про тривожні для України й усього світу дні весни і літа 1986-го, розмірковують над долями чорнобильців, болючими проблемами відчуженої тридцяти кілометрової зони і самої станції, розглядають і прогнозують розвиток ситуації навколо ЧАЕС. Їхня розповідь доповнена фото сюжетами про подолання наслідків Чорнобильської трагедії – тридцятилітньої давнини й сучасними.

Фотокнига «Пропусти Чорнобиль крізь серце» – данина пам’яті журналіста, ліквідатора, учасника історико-культурної експедиції Мінчорнобиля України Михайла Загреби. Захоплива розповідь про мальовничий древній поліський край, убитий радіацією, примушує читача поглянути на чорнобильську катастрофу не тільки як на техногенну, але й під іншим кутом зору – гуманітарним, і замислитись над тим, що ми втратили в історичному, культурному, природничому та мистецькому значеннях: до аварії на Поліссі Зберігалися, як ніде в Україні, найдавніші звичаї, традиції культури та побуту слов’ян. Правдиву, емоційну оповідь Михайла Загреби ілюструють його фотографії, – адже  автор відомий як талановитий фотожурналіст.

Джаз багатогранний і багатоликий, він вріс майже в усі музичні напрями і стилі, він об’єднав традиції багатьох музичних мов і культур з усього світу. Це фундамент, на якому будували свою творчість сотні сучасних музикантів. І водночас джаз повільний, хвилюючий, чуттєвий. Його неможливо передбачити, бо це суцільний потік емоцій, почуттів, це оголення душі в музиці, у музиці, яку не виконують, а творять, постійно імпровізуючи. До Міжнародного дня джазу, який щорічно відзначається 30 квітня, бібліотека презентувала інформаційний калейдоскоп «Джаз – класика ХХІ століття» та ретро-панораму «Обличчя джазу».

Література, представлена на виставці:

1. Конен В. Рождение джаза / В. Конен. – М. : Советский композитор, 1984. – 312 с.

2. Панасье Ю. История подлинного джаза / Ю. Панасье. – [2-е изд.]. – Л. : Музыка, 1979. – 128 с.

3. Лагодюк Н.Г. Школа джазового виконавства для фортепіано : [підручник] / Н.Г. Лагодюк. – Київ : ДМЦНЗКМ, 2002. – 204 с.

4. Бриль Игорь. Практический курс джазовой импровизации для фортепиано : [учебное пособие] / Игорь Бриль ; Ред. Ю.Н. Холопова. – [4-е изд., перераб.]. – М. : Советский композитор, 1987. – 104 с.

5. Чугунов Юрий. Гармония в джазе : [учебно-методическое пособие для фортепиано] / Юрий Чугунов. – [2-е изд., испр.]. – М. : Советский композитор, 1985. – 144 с.

6. Ивэнс Л. Ритмы джаза в игре на фортепиано. Основы синкопирования и полиритмии / Л. Ивэнс ; Пер. и послесловие В. Сергеева. – К. : Музична Україна, 1986. – 40 с.

7. Jazz book. Ноты. Тексты. Гармония. – Смоленск : ООО «Синкопа», 2000. – 424 с.

8. Гусєв І.І. Джазові та естрадні п’єси українських композиторів. Для фортепіано / І.І. Гусєв, Р.Н. Рамазанов. – Вінниця : Нова Книга, 2008. – 68 с.

9. Старовинні жанри американського фольклору : альбом п’єс для фортепіано : дитяча вулична творчість, Бамбули, пісні трудового люду, балади, скрипкові мелодії, Spirichuel, Boogie-Woogie, Bluez, Jazz, Banjo / Упор. М.А. Зайко. – Тернопіль : ТзОВ «Терно-граф», 2015. – 84 с.

10. Импровизации выдающихся джазовых пианистов / Транскриптор Вл. Киселев ; Ред. В. Ерохин. – Вып. 1. – М. : Музыка, 1989. – 96 с.

11. Мелодии советского джаза (с гармоническими обозначениями) : [нотное издание] / Авт.-сост. Ю.С. Саульский, Ю.Н. Чугунов. – М. : Музыка, 1987. – 96 с.

Кожна країна намагається встановити найбільш вдалу атмосферу співробітництва з іншими країнами. Клімат прийняття між країнами світу допомагає у встановленні добрих економічних та політичних відносин і є гарантом непорушності й цілісності державних кордонів та прав людини у всесвітньому середовищі. Крім того, дуже часто країнам сектору, що розвивається, необхідні закордонні інвестиції в економіку, бо саме так вони здібні перейти до групи розвинутих країн. Саме для цього подекуди президенти країн здійснюють візити поваги до інших країн, з наміром виявити свою повагу та з очікуванням підняття свого престижу на міжнародній арені. Останнім часом одним з найкрупніших іноземних інвесторів в Україні є Японія. Саме тому окрім офіціальних візитів Президента України, 2017 було рік оголошено роком Японії в Україні. З цієї нагоди бібліотека підготувала інформревю-екскурс в культуру цієї країни «Таємниці класичної японської поезії».

Запрошуємо всіх зацікавлених запитувати книги, що становлять для вас інтерес, у працівників бібліотеки.