Меню розділу

Заходи

Шевченківські лауреати 2020 року

Напередодні Шевченківських днів у бібліотеці Ужгородського музичного коледжу ім. Д.Є. Задора студенти знайомилися із творчими доробками лауреатів цьогорічної Національної премії ім. Т.Г.Шевченка у галузі літератури та музичного мистецтва.

Зокрема у вівторок, 3 березня, переглядали музичні відеокліпи гурту «ДахаБраха».

Як зазначає ВВС Україна, цей музичний етногурт створив у 2004 році театральний режисер Влад Троїцький. Свій стиль музиканти описують як «етно-хаос», що розхитує усталене, зміщує звичні акценти, експериментує з формою заради точнішої, суґестійної трансляції глибинного смислу».

За словами члена комітету Шевченківської премії Любові Морозової, цю винагороду гурту «ДахаБраха» «можна було вручити ще років десять тому. «Але не було розуміння: а як судити таке мистецтво, неакадемічне.

Це той проєкт, який говорить про Україну в усьому світі - дуже широко. До недавнього часу був, напевно, навіть більш відомим за кордоном, ніж у нас», - пояснила Любов Морозова.

У середу, 4 березня, у бібліотеці слухали та обговорювали есе Тараса Прохаська – переможця Книги року ВВС-2019 у номінації «Есеїстика», а також цьогорічного лауреата Шевченківської премії в галузі літератури.

Тарас Прохасько – сучасний український письменник, журналіст, один із представників станіславського феномену. Член Асоціації українських письменників. Біолог за освітою. Брав участь у студентському русі 1989-1991 років, у «революції на граніті» у Києві у 1990 року. Цікаво, що після закінчення навчання Прохасько змінив безліч професій: трудився в Івано-Франківському інституті карпатського лісівництва, викладав у школі рідного міста, був барменом, сторожем, ведучим на радіо FM «Вежа», працював у художній галереї, в газеті, на телестудії. Лауреат численних літературних премій.

У одному із інтерв’ю Тарас Прохасько зазначає: «…Переоповіді, всі ці епоси, які фігурують на різних рівнях. Віднедавна в літературі з'являється багато таких речей, і вони є навіть на рівні людей, які далекі від книжки.

Інша справа, що в нас є трошки брак культури саморефлексії.

Ми можемо розказувати, що було з кимось, з родиною, друзями, сусідами, хто що бачив, що читав; можемо, зрештою, розказувати про свої пригоди - хтось більше драматизує, хтось навпаки, уже мало не комізує, - але серйозної рефлексії, тобто думання про самого себе: «Як я думаю? Що я відчуваю? Що зі мною було? На чому я тримаюся? На чому я стою?», - цього, мені здається, трохи замало».

Саме тонке мистецтво глибокої саморефлексії, вдумливої інтроспекції яскраво представлене у есеях, оповідях та оповіданнях Тараса Прохаська. З ним мали можливість детально познайомитись і студенти музичного коледжу. 


Січень 2020

День Соборності України – важлива віха історії держави

22 січня – особлива дата в історії Української держави. Цього дня українці щорічно святкують День Соборності, свято проголошення Першої Незалежності та Акту злуки УНР і ЗУНР.

Незалежність була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради у 1918 році, а вже за рік, у той же день, на Софійському майдані в Києві, відбулось офіційне об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в одну державу. Після цього відбувся молебень та військовий парад.

«Однині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

З нагоди відзначення 101-ї річниці проголошення Акту злуки у бібліотеці Ужгородського музичного коледжу відбулася година спілкування «Доленосна віха нашої історії». Протягом тижня студенти також мають можливість ознайомитися з матеріалами тематичної газетно-ілюстративної виставки.

ЦІКАВО

*Перше офіційне та масштабне святкування Соборності відбулось аж у 1939 році, в столиці Карпатської України, місті Хуст. На той час ці землі знаходились у складі Чехословаччини, а День Соборності став найбільш масовим заходом українців за 20 років. На демонстрацію тоді вийшло понад 30 тисяч учасників.

*У 1990 році відбувся ще один знаковий масовий захід під назвою "Живий ланцюг". Тоді люди вишикувалися від Києва до Львова та Івано-Франківська. За різними оцінками, участь у такій акції взяли до трьох мільйонів людей. Відтоді традиція «живих ланцюгів» збереглася і практично щороку багато українців виходять на підтримку такого символічного святкового дійства.

*У сучасній Україні, на державному рівні День Соборності вперше відзначався вже у 1999, році після відповідного указу Президента. 


Грудень 2019

   9 грудня 2019 року у бібліотеці музичного коледжу проведено годину спілкування на тему «Розв’язання питання європейської та євроатлантичної інтеграції в сучасній Україні».

   Під час заходу працівники бібліотеки докладно ознайомили студентів  з окремими пунктами Указу президента щодо Плану заходів з реалізації стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та в Організації Північноатлантичного договору.

   Зокрема, особливу увагу було приділено важливості переймання нашою державою кращих практик та стандартів євроспільноти у сферах економіки, права, соціальної політики, оборони, культури, мистецтва та освіти.

   Стосовно останнього пункту, то згідно з Указом президента в Україні заплановано всіляко надавати сприяння розвитку та поглибленню співробітництва між нашою державою та Європейським союзом у сфері освіти, участі закладів освіти та органів державного управління освітою у відповідних програмах та проектах Європейського союзу. Також передбачено проведення загальноєвропейських порівняльних досліджень якості освіти.

   Розробка та реалізація освітніх програм, проведення наукових досліджень з питань європейської історії, культури, мистецтва, права, політики та економіки – один із важливих пунктів у процесі зближення України із євроспільнотою.

   Для Закарпаття, як регіону України, який межує з кількома країнами членами Євросоюзу та в якому проживають представники різних європейських національностей, особливо важливим є якісний обмін досвідом та активна міжкультурна співпраця з європейськими державами у багатьох галузях.

   Впровадження різноманітних євроінтеграційних програм, зокрема і у сфері освіти, безперечно, дарує і для українських, закарпатських студентів нові можливості для навчання, набуття нового досвіду та самореалізації.

   Це стає можливим завдяки вже доволі чисельним програмам обміну студентами між українськими та європейськими навчальними закладами. Проте не тільки. Так, держава також вживає заходи стосовно розширення присутності іноземних закладів освіти в Україні. Наразі заплановано відкриття філії Коледжу Європи та Європейської школи Східного партнерства, а також подальший розвиток Європейського табору в Україні.

Листопад 2019

   06 листопада 2019 року, в Ужгородській центральній міській бібліотеці відбулась інтелектуальна гра знавців української мови «Що я знаю про рідну мову?».

   Гостями заходу були студенти І курсу Ужгородського музичного коледжу імені Д. Задора. Студенти дізнались цікаву та корисну інформацію про українську мову. В інтелектуальній грі взяли участь 2 команди «Словограй» та «Мовознавці». Завданнями для них були вікторини та конкурси.

   Переможцем стала команда «Словограй», яка була нагороджена призами.

Жовтень 2019

   10 жовтня 2019 року для студентів Ужгородського музичного коледжу було проведено ознайомчу екскурсію «Скарбниці знань». Студенти відвідали Ужгородську міську бібліотеку, ознайомилися з фондами та новими виданнями. Всі студенти скористалися нагодою і стали читачами міської бібліотеки. 


Травень 2019

 

Квітень 2019

Березень 2019

Січень 2019

«У сяйві Різдва»

Одне з найбільш важливих родинних свят, коли кожна сім’я і словом і ділом створювала у своїй оселі атмосферу затишку, багатства, щастя й миру – Святвечір, що припадає на 6 січня. В цей день готувалося дванадцять святкових страв, головною з яких була пшенична кутя.  Важливе дійство цього дня – спів колядок та виступ різдвяного театру під назвою вертеп.

 У деяких регіонах України колядувати можна вже 6 січня, а в інших місцевостях – 7 січня, на Різдво Христове. Цього дня, сталася велика для всього християнського світу подія – народження Ісуса Христа у Віфлеємі. Люди різних соціальних верств, матеріального становища, переконань і поглядів не оминають це свято своєю увагою.

Бібліотека музичного коледжу долучилася до відзначення циклу різдвяних свят  провівши годину спілкування «У сяйві Різдва» та оформивши книжково-ілюстративну виставку. 


Жовтень 2018

« Музика – вселенська мова, яка не потребує перекладу, бо говорить для душі…» 

 В перші  дні жовтня бібліотека музичного коледжу долучилася до відзначення Міжнародного дня музики. До цієї визначної дати присутні ознайомилися з матеріалами книжкової виставки «Пісня - душа народу» та цікавими фактами про музику , а також  прослухали звучання автентичної музики записаної у фольклорних експедиціях  студентами нашого навчального закладу.

Вперше  Міжнародний день музики провели 1 жовтня 1975 року. Засновником цього прекрасного дня виступила Міжнародна музична рада при всесвітній і поважній організації ЮНЕСКО. Серед ініціаторів Міжнародного дня музики  були присутні композитори та виконавці, діячі міжнародних організацій і товариств.

« Музика – вселенська мова, яка не потребує перекладу, бо говорить для душі…» - писав Б. Авербах. Отож , з святом усіх , хто любить і шанує музику! 

«Музично-педагогічний феномен Мирослава Скорика»

4 жовтня 2018 р. в бібліотеці музичного коледжу відбулася година спілкування на тему «Музично-педагогічний феномен Мирослава Скорика»,  присвячена 80-річчю від дня народження визначного музичного педагога нашого часу.

Про музичну багатогранну діяльність Мирослава  Скорика  розповів студентам викладач коледжу В.Ф. Теличко. М. Скорик є автором симфоній, оперних, балетних, камерних, сольних, інструментальних, хорових, вокальних, джазових музичних творів та науково-теоретичних праць. Майстер редагував твори музичних класиків, проводив гастрольно-концертну,  та диригентську діяльність, багато років керував Львівським відділенням Національної Спілки композиторів України.  Його науково-педагогічна робота є феноменальною сторінкою української музичної культури, а сам Мирослав Скорик є однією з величних постатей у сучасному музичному світі.

Бібліотека надала студентам коледжу  можливість ознайомитися з матеріалами нотно-ілюстративної виставки.

«Педагогіка від серця»

до 100-річчя від дня народження Василя Сухомлинського

В бібліотеці музичного коледжу відбувся огляд матеріалів газетно-ілюстративної виставки «Педагогіка від серця» до 100-річчя від дня народження видатного вченого-педагога , заслуженого вчителя України, члена-кореспондента Академії педагогічних наук  Василя Сухомлинського.

Василь Сухомлинський формував у кожного вихованця вміння осмислювати світ через красу природи. Для Сухомлинського формування естетичного почуття, емоційної культури – основне завдання гуманістичного виховання.  Кожна дитина – це своєрідний світ думок, почуттів, тривог, радощів. Справжній вчитель той, хто вміє вести своїх  учнів шляхом пізнання, хто любить дітей і особистим прикладом вчить бути добрими, сердечними і працьовитими.

Василь Сухомлинський написав заповідь для всіх учнів «Будь майстром, поетом, художником у справі, яку ти любиш. Нема такої професії, в якій людина не змогла б піднятися на вершину майстерності».

Лютий 2018 

До дня св. Валентина "День святого Валентина у фактах: традиції, символіка, цікавинки"

Цікаві факти

  • В деяких країнах мужчини дарували своїм незаміжнім (ще) обраницям одяг: якщо дівчина приймала подарунок, вона погоджувалась вийти заміж за цього чоловіка.
  • Колись дівчата вірили в повір’я: якщо дівчина побачить в цей день вільшанку (пташку), то їй судилось вийти заміж за моряка, якщо горобця, то судився їй бідняк, з яким вона все ж таки знайде своє щастя, а щиглик обіцяє їй чоловіка-мільйонера.
  • Більша частина валентинок, які отримують люди по всьому світу, - аноміна або написана лівою рукою чи справа наліво, щоби додати загадковості. Однак, якщо ви вірите в долю, вам доведеться самотужки розшукати відправника.
  • Рекорд на найдовший поцілунок був встановлений у Нью-Йорку. Роберта і Марк Грізволд цілувались впродовж 29 год. 37 хв. Весь цей час вони провели навстоячки, без перерв на сон, їжу чи інші фізіологічні потреби.
  • Ще один рекорд, пов’язаний з поцілунками був встановлений в 1990 році Альфредом Вольфрамом, який поцілував 8001 людину впродовж 8 год.
  • За кількістю продаж, валентинки займають перше місце, поступаючись тільки  різдвяним листівкам. Більшість валентинок купують жінки, чоловіки більше "спеціалізуються" на цукерках, шоколадках і букетах троянд.
  • Римо-Католицька церква схиляється до думки, що Святий Валентин – покровитель не закоханих, а психічнохворих. Тому на іконах часто зображають, як він зцілює хлопця від епілепсії. А православна церква згадує Валентинів 7 травня, 19 липня та 12 серпня.
  • Мощі святого Валентина є в Самборі на Львівщині. Автентичність їх підтверджена Папою Римським 1759 року. Кажуть, що Валентин був покровителем місцевої єпархії. Але хто зна, чи це той самий Валентин…
  • У Мексиці в 2012 році відбулась церемонія колективного шлюбу, в якій взяли участь більше 6000 пар.

 

Що нам відомо про безпечний інтернет?

 7 лютого 2018 року в Ужгородському музичному коледжі  імені Д.Є. Задора  викладач Мурга О.В. провела інформаційну годину спілкування  зі студентами на тему «Що нам відомо про безпечний інтернет?»  

   Студенти дізналися про те, що  в світі у другий вівторок лютого відзначається День безпечного Інтернету. Україна до цієї ініціативи приєдналася з 2008 року.

    З нагоди цього дня багато вітчизняних ІТ-підприємтв, громадських об’єднань започатковують різноманітні акції та ініціативи, спрямовані на забезпечення безпечного Інтернету, проведення профілактичних заходів, інформування користувачів про механізми захисту в процесі отримання інтернет-послуг, вживаються заходи щодо захисту приватного життя.

   День безпечного Інтернету – це ще один привід для того, аби об'єднати зусилля держави, бізнесу і громадськості у пошуку шляхів безпечного використання Інтернету, обговорити питання інтернет-етики та інтернет-безпеки, вжиття заходів з популяризації механізмів безпечної роботи в мережі, перш за все серед дітей і молоді.

    Проведення Дня безпечнішого Інтернету дозволяє привернути увагу в суспільстві з одного боку до негативних аспектах використання Інтернету, а з іншого – до позитивних ініціатив і проектів, спрямованих на підвищення освіченості користувачів у використанні інформаційних технологій.

   Для багатьох електронна пошта чи соціальні мережі стали настільки невід’ємною частиною повсякдення, та мало хто замислюється над ймовірною небезпекою, яку може містити глобальна мережа. На сторінках он-лайн-спільнот, які набули величезної популярності останнім часом, користувачі розміщують величезну кількість приватної інформації, не усвідомлюючи, що згодом вона може бути використана проти них. Інтернет все більше проникає в усі сфери суспільного життя, це надає значну кількість переваг, але й несе в собі загрози.

   Студенти  навчального закладу ознайомилися з матеріалами Інформрев’ю на  тему: «Створюй, спілкуйся та поважай: кращий Інтернет починається з тобою».

 

Cічень 2018


100 років тому під селищем Крути відбувся видатний бій український збройних сил проти більшовиків

30 січня 2018 року в бібліотеці Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є.Задора відбувся патріотичний захід вшанування пам’яті Героїв Крут до 100-річчя бою під Крутами.  Мурга О.В. розповіла присутнім про героїчний подвиг український студентів і гімназистів, що обороняли підступи до Києва. Студенти переглянули матеріали книжково-ілюстративної виставки «Крути: найбільше вадить слово правди», а також документальний фільм «Герої України. Крути. Перша незалежність»

 

Листопад 2017

«Пам’ятаємо про Голодомор…»

      В історії бурхливого XX-го століття Голодомор 1932-33 років в Україні посідає особливе місце.

   Перший масовий голод, що розпочався відразу ж після закінчення громадянської війни та придушення української революції, охопив значну частину України: Запорізьку, Донецьку, Катеринославську, Миколаївську, Одеську губернії. Причини його частково мали об'єктивний характер - посуха 1921 року, економічні наслідки першої світової та громадянської воєн. Але найголовнішими чинниками стали: крах сільськогосподарської практики тодішнього режиму, скорочення посівних площ у колишніх хлібородних районах внаслідок політики воєнного комунізму, директивні методи компартійного керівництва, яке розподіляло наявні продресурси на користь промислових центрів, передусім тих, що знаходилися поза межами України. 

   Голод 1932-33 років охопив ті ж самі регіони України, але цього разу  його спричинили,насамперед, політичні чинники. Голодомор 1932-1933 рр. був не випадковим явищем природного чи соціального походження, а наслідком цілеспрямовано застосованого тоталітарною владою терору голодом, тобто геноцидом.

   Масове фізичне винищення українських хліборобів штучним голодом було свідомим терористичним актом сталінської політичної системи проти мирних людей, проти українців як нації і, зокрема, проти селян як класу. Внаслідок чого зник не тільки численний прошарок заможних і незалежних від держави селян-підприємців, але й цілі покоління землеробського населення. Було підірвано соціальні основи нації, її традиції, духовну культуру та самобутність. Головною метою організації штучного голоду був підрив соціальної бази опору українців проти комуністичної влади та забезпечення тотального контролю з боку держави за всіма верствами населення.

   Як писав відомий американський дослідник Голодомору Джеймс Мейс, «Примусова колективізація була трагедією для всього радянського селянства, та для українців то була особлива трагедія. Зважаючи на фактичне знищення міських еліт, вона означала ліквідацію їх як соціального організму й політичного фактору, приречення на становище, яке німці зазвичай називали naturvolk («первісний народ»)».

   Створена завдяки зусиллям української діаспори комісія Конгресу США на чолі з Дж.Мейсом у 1986 р. назвала Голодомор 1932-1933 рр. в Україні геноцидом.

   Щороку  четвертої суботи листопада наша країна відзначає День пам’яті жертв голодомору 1932 – 33 років, і цього року дата припадає на 26 листопада.  23 листопада до Дня скорботи бібліотека презентувала патріотичну п’ятихвилинку «Скорботні сторінки історії України».

 

 «Усі ми – люди на цій Землі» Година спілкування до Міжнародного дня толерантності

 

   15 листопада 2017 року в Закарпатській обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулася година спілкування «Усі ми – люди на цій землі» з нагоди тижня толерантності. Толерантність - це здатність без агресії сприймати думки, поведінку, форми самовираження та спосіб життя іншої людини, які відрізняються від власних.

   Передусім толерантність означає доброзичливе та терпиме ставлення до чогось. Основою толерантності є відкритість думки та спілкування, особиста свобода індивіда та поцінування прав та свобод людини.

   Тому потрібно розрізняти толерантну поведінку та рабську терпимість, яка не приводить ні до чого хорошого. Потрібно пильно розрізняти ці поняття. Отже, толерантність є доволі тонкою категорією, якої безумовно потрібно дотримуватись, оскільки вона визначає моральний, суспільний і демократичний розвиток суспільства тощо. Такі питання обговорювались на цій годині спілкування студентами Ужгородського музичного коледжу ім. Д. Задора  з психологом Ужгородського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді –  Геба Тетяною Андріївною. Година спілкування відбулася за підтримки завідуючої відділу обслуговування юнацтва ЗОДЮБ Галини Бомбушкар. Студентів попросили дати визначення терміну «толерантність», пояснити, як вони його розуміють. Дискусія стосувалася питань толерантності та дискримінації в українському суспільстві. Кожен мав можливість розповісти про власний досвід. Цікавими були думки юнаків та дівчат щодо шляхів подолання різних видів прихованої та явної дискримінації.

«Шкідлива дружба»

   20 листопада 2017 року в бібліотеці Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є. Задора відбулася година спілкування  «Шкідлива дружба».  На зустрічі були присутні студенти ІІІ курсу з куратором  Кашшай  Катериною  Антонівною.

  Оксана Василівна Мурга розповіла присутнім про  те, як попередити цю шкідливу звичку. Сьогодні тютюнопаління стало однією з  найбільш поширених шкідливих побутових звичок у світі. Серед країн Європи Україну відносять до країн з високою розповсюдженістю паління серед населення. За даними опитування сьогодні палять близько 60% чоловіків працездатного віку та 11,2% - жінок. Приблизно третя частина населення у віці від 18 до 25 років є постійними курцями.

   Кашшай Катерина Антонівна в своєму виступі наголосила на тому, що попередити хворобу легше, ніж її лікувати. Найкращий варіант для цього – вести здоровий спосіб життя. Студенти ознайомилися  з інформаційними матеріалами наданими Обласним центром здоров’я.