Меню розділу

14 жовтня - День захисників і захисниць України

    Лине слава козацька

               з    далеких віків…

14 жовтня ми, українці, святкуємо одразу три свята. Перше – Свято Покрови Божої Матері, друге – День українського козацтва, і третє свято, зовсім молоде, День захисників і захисниць України. Усі ці свята дуже взаємопов’язані і виникали послідовно.

День Покрови Пресвятої Богородиці у православних християн в Україні вважається одним із найбільш шанованих свят і встановлене на честь явлення Пресвятої Богородиці у 910 році у Константинопольському Влахернському храмі (де зберігалася риза Пресвятої Діви Марії, її головний покров і частина поясу, перенесені з Палестини у V ст.). Під час облоги Константинополя ворогами 910 року святий подвижник Андрій Юродивий побачив у небі над містом Матір Божу із сонмом святих. Пресвята Богородиця з’явилася жителям міста та опустила додолу омофор (покривало у вигляді широкого шарфа, котре звичайно жінки носили навколо шиї), прийнявши їх під свій захист. Після цього війська противника відступили, а місто було врятовано.

У «Літописі Руському» йдеться про те, що Великий князь Ярослав Мудрий віддав Київ і всю Землю Руську під покров Божої Матері (XI ст.).

14 жовтня відзначають також День Українського козацтва. Це свято встановлено Указом Президента України від 07.08.1999 р. № 966, враховуючи історичне значення й заслуги козацтва в утвердженні української державності та його вагомий внесок у сучасний процес державотворення.

Із давніх-давен Богородиця є покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних формувань. Богородиця була заступницею козаків у походах, її зображення було вибите на хрестах, які вони носили. На Покрову козаки проводили загальновійськову Раду, де переобирали кошового отамана і старшину.

Козацьку традицію вшанування Богородиці перейняли захисники Української Народної Республіки. У роки Другої світової війни, попри всю радянську атеїстичну пропаганду, багато українців – солдатів радянської армії перед боєм з нацистами зверталися до Господа та Діви Марії з молитвою про порятунок та перемогу.  

Пресвята Богородиця й нині залишається заступницею усіх українських військових. Сучасна українська армія від часу її створення у 1991 році на заміну радянським символам почала активно запроваджувати козацькі. На прапорах українських частин замість червоної зірки з’явилися козацькі хрести і національний герб – тризуб, а іменами козацьких полководців стали називати військові навчальні заклади і частини.

У Конституції України вказано, що Українська держава спирається «на багатовікову історію українського державотворення». Саме з огляду на традиції та глибокий історичний зміст цього дня, Президентом України було встановлено 14 жовтня 2014 року свято – День захисника України. Зміни відбулися якраз після початку збройної агресії Росії проти України: анексії Криму та початку війни на Донбасі.

Згідно з законом «Про внесення зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України» №1643-ІХ, який парламент ухвалив 14 липня 2021 року і підписав Президент, назва свята, яке щороку відзначається 14 жовтня, змінюється на «День захисників і захисниць України». Документ сприятиме гендерно збалансованому висвітленню ролі військовослужбовців у захисті нашої країни та належному вшануванню воїнів обох статей. Адже багато жінок нарівні з чоловіками беруть участь у захисті суверенітету й територіальної цілісності України.

Вітаємо всіх зі святами!

 Нехай ваші домівки будуть наповнені світлом і любов’ю, а робота приносить лише задоволення!