Меню розділу

Вільні творити майбутнє

21 листопада в Україні відзначають День гідності та свободи – одне зі знакових офіційних свят, встановлене на честь двох революцій «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору…» згідно з указом Президента України № 872/2014 «Про День Гідності та Свободи» від 13 листопада 2014 року.

Події, до яких приурочено День Гідності та Свободи, є одними з ключових моментів українського державотворення. Помаранчеву революцію спричинили разом із цілою низкою факторів масові брутальні фальсифікації та застосування адміністративного ресурсу під час президентської виборчої кампанії 2004 року. Історично склалося, що українці виходили на акції протесту саме у двадцятих числах листопада. Так, у 2004 році українці вимагали повторних виборів, а у 2013-му – підтримати євроінтеграцію. Ці величні події є продовженням славної історії боротьби за нашу свободу. Конфлікт Росії та України сягає корінням в історію. Його суть - Кремль не визнає незалежності України. Навесні 2014 року почалася військова агресія Росії, яка супроводжувалася окупацією Криму та окремих територій Донецької та Луганської областей, а 24 лютого 2022 року  - повномасштабна російсько-українська війна. І сьогодні ми продовжуємо відстоювати свою незалежність й територіальну  цілісність держави, геополітичний вибір нашого народу, перешкоджаючи російським військам у загарбницьких діях відносно нашої країни. Після пережитих подій українці вже ніколи не встануть під російське ярмо, а тому нічого не даремно і боротьба за правду триває.                        

Символічно, що саме на цей день, 21 листопада, припадає два важливих для українців свята: День Святого Архистратига Михаїла та День Гідності та Свободи. В традиційній українській культурі Святого Михаїла вважають Воєначальником Небесним, покровителем воїнів, які борються за правду, а також захисником християн від видимих і невидимих ворогів.  Його образ уособлює перемогу добра над злом, боротьбу за правду та справедливість. Від часів Київській Русі під його патронатом перебуває славетне місто Київ.

Події на Майдані змінили наш народ, об’єднали в єдиній, соборній й незалежній Україні.  Українці за століття історії у різні часи та в різних куточках нашої країни віддавали своє життя за цінності буття: свободу, гідність, праведність.