Меню розділу

Наша історія 1946-2021

Ужгородський музичний фаховий коледж імені Д.є. Задора, створено після приєднання Закарпаття до України. Першим його директором був засновник професійної музичної культури краю, видатний піаніст, педагог і фольклорист, диригент і органіст, музикознавець і публіцист – Дезидерій Євгенович Зáдор. У 1991 році коледжу було присвоєно його ім’я.

Після Дезидерія Задора директорами тоді училища, а сьогодні коледжу були В.П.Хоменко (1949-1952 рр.), С.Ф.Грдлічка (1953-1957 рр.), Л.Ф.Клєпіков (1957-1965 рр.), Й.Й. Базел (1965-1972 рр.), В.М.Гайдук (1972-1983 рр.), В.М. Білей (1983-2000 рр.). З 2000 року коледж очолює заслужений працівник культури України, відмінник освіти України, дипломант Міжнародного конкурсу Світлана Стегней.

Фундаторами закладу стали вихованці Віденської, Празької консерваторій, Угорської Королівської музичної академії, Санкт-Петербурзької, Свердловської та Київської консерваторій: Д.Є.Задор, С.А.Хосроєва, З.Є.Лендєл, К.Й.Воска, Й.Я.Гергей, А.Є.Задор, П.А.Милославська, В.К.Ромішовська, В.Л.Волинський, П.П.Милославський, С.Б.Факторович, Л.Ф.Клєпіков, В.Л.Гошовський, П.М.Нефьодов, що забезпечило високий рівень музичної освіти.

У 1946-1947 роках було засновано усі виконавські відділи, а у 1960 році – музично-теоретичний. На початку 1950-х років створено основні студентські колективи: хор, симфонічний і духовий оркестри, оркестр народних інструментів та ансамбль скрипалів.

Яскравим явищем перших років роботи закладу була активна концертна діяльність викладачів, адже в музичному коледжі працювали кращі виконавці Закарпаття. Щонеділі вони давали концерти сольної та камерно-ансамблевої класичної музики, котрі отримали назву «матіне» (грають майстри). У кінці 1950-х років викладачі створили «Клуб любителів муз», який об’єднав не лише окремих виконавців та камерні ансамблі, але й викладацькі колективи: камерний оркестр, камерний хор та оркестр народних інструментів. Демонструючи високий виконавський рівень, вони активізували інтерес до професійної музики, виявляли захоплення цим мистецтвом і надихали студентів на творчу роботу. Всі концерти відбувалися у формі концертів-лекцій, виконували важливу просвітницьку функцію.

Випускники музичного коледжу успішно вступали на навчання у консерваторії Ленінграда, Москви, Києва, Львова, Саратова, Одеси.

В 1960-1970-х роках заклад поступово розширювався. Збільшився викладацький контингент, зріс набір студентів, відкрилися вечірній і заочний відділи.

Із заснуванням Республіканських конкурсів між музичними училищами України вихованці Ужгородського музичного коледжу почали брати в них участь. Серед перших учасників – окремі виконавці Л.Мелеш, А.Ротенштайн, Н.Шайджина, ансамбль віолончелістів, оркестр народних інструментів, ансамбль скрипалів, симфонічний оркестр.

З 1990-х років студентські колективи та окремі виконавці коледжу приймають участь у міжнародних конкурсах та фестивалях, де стають володарями Гран-прі, лауреатами І, ІІ та ІІІ ступенів.

З 2000 року студенти відділу теорії музики беруть участь у Всеукраїнських та Міжнародних конференціях, їх роботи публікуються у всеукраїнських виданнях. Студенти з факультативу композиції здобувають перемоги в конкурсах композиторів.

Ужгородський музичний фаховий коледж імені Д.Є.Задора – це справжня кузня музичних кадрів. За 75 років роботи заклад закінчило понад 6 тисяч студентів. Переважна їх більшість стала музикантами-педагогами, артистами та концертмейстерами оркестрів, солістами та композиторами. Випускники коледжу працюють у провідних творчих колективах та навчальних закладах України та за її межами.

Коледж продовжує кращі традиції музичної історії, студенти та викладачі є активними учасниками різноманітних заходів, які проводяться на районному, обласному, всеукраїнському та міжнародному рівні. Ведуть активну музично-просвітницьку діяльність для громадськості, залучаються до участі у різноманітних акціях в області та за її межами. З моменту створення цей заклад перетворився на методичний центр роботи дитячих музичних шкіл та мистецьких шкіл Закарпатської області.

ВИДАТНІ ВИКЛАДАЧІ ВІДДІЛУ «ФОРТЕПІАНО»

Випускники відділу «Хорове диригування»

ВИДАТНІ ВИПУСКНИКИ ВОКАЛЬНОГО ВІДДІЛУ                    

НАДІЯ ПІДГОРОДСЬКА

МИРОСЛАВА ШВАХ-ПЕКАР

СТЕПАН  ГІГА

НАДІЯ  КОПЧА

МИХАЙЛО ПОДКОПАЄВ

СВІТЛАНА ГЛЕБА